Porijeklo pisanog jezika otkriveno u drevnim artefaktima starim 5.500 godina


Kada su ljudi počeli “stavljati olovku na papir” i izražavati svoje misli kroz niz složenih simbola? Važan dio slagalice možda je upravo identificiran u obliku drevnih artefakata iz Mezopotamije.

Drevni grad zvan Uruk pojavio se kao jedno od najranijih mjesta urbanizacije u Mezopotamiji oko 3500. godine prije nove ere, vršeći svoj utjecaj na veliki dio regije rijeke Tigris-Eufrat od današnjeg Irana do Turske. Među svojim brojnim pionirskim podvizima, grad je bio važno središte kulture, svjedočeći razvoju ranog prethodnika pisanog jezika poznatog danas kao protoklinasto pismo.

Prije toga, u gradu se koristio drugi sustav simbola. Piktografski znakovi nanosili su se na glinene pločice pomoću ugraviranog cilindričnog pečata koji je valjan po mediju, ostavljajući svoj otisak poput reljefnog valjka na mekom tijestu.

Otprilike 3500. godine prije nove ere, cilindrični pečati korišteni su za obračunavanje proizvodnje, skladištenja i transporta raznih potrošačkih dobara, poput zaliha hrane i tekstila – u osnovi, drevni oblik računovodstva i vođenja evidencije, piše IFLS.

Istraživači su prethodno identificirali stotine piktografskih znakova koji se koriste u proto-klinastom pismu, iako je više od polovice ostalo nedešifrirano do danas.

Iako se često pretpostavljalo da su cilindrični pečati doveli do izuma pisma u ovom dijelu Azije, tačna priroda odnosa nije u potpunosti shvaćena.

U novoj studiji, istraživači sa Sveučilišta u Bologni u Italiji vjeruju da su se približili objašnjenju jaza između piktografskih simbola cilindričnih pečata i praklinastog pisma. Sustavno su uspoređivali ilustrativne dizajne na cilindrima s prajezikom i identificirali nekoliko izravnih poveznica.

“Usredotočili smo se na slike pečata koje su nastale prije izuma pisma, dok su se nastavljale razvijati u proto-pismeno razdoblje. Ovaj nam je pristup omogućio identificiranje niza dizajna povezanih s prijevozom tekstila i keramike, koji su kasnije evoluirali u odgovarajuće proto -kuneiformni znakovi”, rekli su u izjavi Kathryn Kelley i Mattia Cartolano, oboje istraživači sa Sveučilišta u Bologni i koautori studije.

“Naša otkrića pokazuju da su dizajni ugravirani na cilindrične pečate izravno povezani s razvojem proto-klinastog pisma u južnom Iraku. Oni također pokazuju kako je značenje izvorno povezano s tim dizajnom integrirano u sustav pisma”, objasnila je Silvia Ferrara, voditeljica istraživanja i profesor na Odsjeku za klasičnu filologiju i italijanistiku na Sveučilištu u Bologni.

Related Posts

1 of 267