Nije bitno hoće li pobijediti Trump ili Harris. Evropa je već poražena


Zbogom, Ameriko! Bilo je dobro dok je trajalo, počinje u uvodu svog osvrta za Politico Nicholas Vinocur.

Dok američki birači biraju novog predsjednika, Evropljani sa strepnjom čekaju da vide hoće li pobjednik biti Donald Trump – noćna mora za mnoge – ili Kamala Harris, koja se smatra mnogo boljom za transatlantske odnose.

Evo savjeta doživotnog Evroamerikanca: Manje brinite o predsjedavanju SAD-om, a više o tome kako ga Evropa može sama hakirati na opasnoj globalnoj pozornici. Neugodna je istina da je američki interes za Evropu u posljednjih 30 godina sve manji. A nijedan kandidat vjerovatno neće vratiti transatlantski vrhunac ranih 1990-ih.

To ne znači da ovi izbori neće utjecati na Evropu. Jedan od kandidata je obožavatelj Vladimira Putina koji želi uvesti stopostotne carine na evropsku robu i obećava da će okončati rat u Ukrajini dan nakon izbora. Njegove prijavljene prijetnje da će povući Washington iz NATO-a treba shvatiti ozbiljno jer ovaj put Trump vjerovatno ne bi bio okružen obuzdavačima “duboke države”. Harris, nasuprot tome, obećava kontinuitet u ulozi globalnog vodstva SAD-a i ima eurofilskog savjetnika, Phila Gordona, u kojeg Evropa polaže velike nade.

Ali ako se vratite korak unatrag, šira slika je sljedeća: Evropa Washingtonu jednostavno nije toliko važna kao što je nekad bila. Stari i smanjuje se, alergična na politiku moći, prevrtljiva i nesklona riziku, Evropa kod mnogih Amerikanaca sve više ne izaziva naklonost, već podrugljivi prijezir – mjesto dobro za odmor i ništa više. Ne pomaže ni to što se razlika u uspješnosti između američke i evropske ekonomije neumoljivo povećava, u korist Amerike.

Transatlantski poticatelji će pošteno istaknuti da su odnosi SAD-a i EU-a bili dobri pod predsjednikom Joeom Bidenom. Njegova potpora Ukrajini (uključujući zajam od 20 milijardi dolara najavljen prošle sedmice) bila je postojana, čak i ako ne ispunjava jastrebove nade. Njegova administracija, preko savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana, uspostavila je bliske odnose s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen. “Zbog ukrajinskog rata mislim da je SAD strastvenije angažiran s Europom nego što je bio u zadnjih 70 godina”, napisao je Whit Stillman, američki filmski redatelj koji je veći dio svoje karijere proveo u Evropi.

Ali (evo ga), Biden će sigurno biti posljednji hladnoratovski predsjednik Amerike. Nakon njega, le déluge – ili točnije skupina kreatora politike koji ne smatraju da Rusija predstavlja ključnu prijetnju interesima SAD-a, ili imaju izrazito smanjen osjećaj za ulogu Washingtona u svijetu. Čak je i Biden, kada je došlo do pritiska, dopustio da Washington daje prednost indo-pacifičkom području da zablista. Sjećate li se debakla AUKUS-a, kada su SAD Francuskoj otele veliki ugovor za izgradnju podmornica? Francuski predsjednik Emmanuel Macron bio je bijesan. Washingtonov prigušeni odgovor podsjetio je na poznatu rečenicu Dona Drapera: “Uopće ne mislim na tebe.”

Iza kulisa, Francuzi su obično jasni u pogledu toga kako Washington vidi Evropu. “To nije neprijateljstvo”, našalio se jedan diplomat. “To je ravnodušnost. Ponekad je to još gore.”

Da biste stekli osjećaj koliko su se stvari već promijenile, korisno je (ili mazohistički) osvrnuti se na dane kada je zlatni standard Pax Americana bio na svom najvišem i najponosnijem mjestu na europskom nebu — ili na dan kada je “Peak America ”.

Datum je bio 6. juna 1994. Američki saveznici okupili su se u sjevernoj Francuskoj kako bi proslavili 50. godišnjicu Dana D. Mlađahni predsjednik koji je svirao saksofon, Bill Clinton, bio je zvijezda predstave. SAD je pobijedio u Hladnom ratu i sada se prostire širom zapadne euroazijske kopnene mase, nema vojnog otpora, ali još uvijek ima više od 120.000 vojnika. Nekoliko godina ranije, Washington je uputio poziv i — ubrzo — 40 nacija, uključujući nekoliko evropskih, pridružilo se operaciji Pustinjska oluja. Na fronti diplomacije, divovi su i dalje lutali: Richard Holbrooke uzdizao se nad Berlinom iz ambasade SAD-a.

Kulturološki gledano, to je također bilo drugo doba. Dream Team, koji uključuje NBA zvijezde Michaela Jordana, Charlesa Barkleya i Larryja Birda, skočio je i driblao svoj put, bez napora, do zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine. EuroDisney — svojevrsna američka kolonija, smještena u predgrađu Pariza — upravo se otvorio, nametnuvši Mickey-maniju uzapukloj francuskoj publici. Američki mediji, od razmetljivog Herald Tribunea do Wall Street Journal Evrope, i dalje su bili veliki, mjedeni prisutni u evropskom životu, bogato zaposleni i visoko cijenjeni.

Usporedite i usporedite s današnjim stanjem stvari. SAD je povukao ili smanjio svoj europski otisak u gotovo svim odjelima osim u jednom – digitalnoj sferi, gdje američke tehnološke tvrtke poput Facebooka i X više-manje dominiraju našim ekranima, ali ne donose nikakav glamur. Razine trupa daleko su ispod 100 000, unatoč vrućem ratu na pragu NATO-a.

Američki diplomati na kontinentu su, s izuzetkom Davida Pressmana u Mađarskoj ili Bridget Brink u Ukrajini, plašljiva stvorenja koja hodaju tiho i ne nose štap. Herald Tribune je odavno nestao, umotan natrag u tijelo svog roditelja, The New York Timesa, dok se Wall Street Journal povukao natrag na svoja sidrišta u Donjem Manhattanu. Od popularnih, digitalnih medija koji su se pojavili posljednjih godina (POLITICO, Semafor, Axios), samo je POLITICO pustio korijene u kontinentalnoj Europi. Čak se i tehnološki divovi predomišljaju. Nakon što su razvili alate za umjetnu inteligenciju sljedeće generacije za potrošače, uglavnom su odlučili da ih ne uvode u europske korisnike. Rizik od kršenja evropskog Zakona o umjetnoj inteligenciji je prevelik. Ili im se možda jednostavno ne da smetati.

Related Posts

1 of 300