Ekspert za energetiku Mirza Kušljugić za Raport analizira: Razlog vjerovatno nije kvar, nego preopterećenje. Srećom, brzo je sanirano


Nezavisni operator sistema (NOS) Bosne i Hercegovine saopćio je da je danas došlo do ispada dijela elektroenergetskog sistema (EES), kakav se ne pamti u našoj državi.

Razlog je vjerovatno preopterećenje ključnih 400-kilovoltnih dalekovoda u inozemstvu – navodno je sve počelo u Grčkoj, nastavilo preko Sjeverne Makedonije, Albanije i Crne Gore te stiglo i do BiH, a prenijelo se i na Hrvatsku.

“Trenutno nisam u Bosni i Hercegovini, znam onoliko koliko su objavili mediji, ali je očito da se desio težak ispad.

Nije baš da se ovo desilo prvi put. Bilo je toga i ranije, ali jeste činjenica da se dešava veoma rijetko”, kaže za Raport Mirza Kušljugić, priznati ekspert iz oblasti energetike.

Kako je NOS saopćio, nije bilo moguće spriječiti djelomični raspad elektroenergetskog sistema i u BiH, što potvrđuje Kušljugić, makar uzrok nije u našoj državi.

“Državne granice za 400-kilovoltne dalekovode, odnosno kvarove na njima, ne predstavljaju nikakve prepreke.

Dešavaju se takvi kolapsi i u razvijenim zemljama”, dodaje naš sagovornik.

Objašnjava da jedna država sama ne može spriječiti ovakve incidente, već da to mora biti koordinirana akcija više zemalja.

“Uzrok ne mora biti kod nas, ali lančano može doći do raspada sistema kod nas, kako se i zovu ove pojave.

To mora biti koordinirano, dakle raditi na tome da se slični događaji preduprijede, odnosno da se izbjegnu preopterećenja pojedinih dalekovoda, ali, naglašavam, to se može jedino koordiniranom akcijom”, kaže Kušljugić.

Zbgo toga, dodaje, postoji Udruženje, odnosno Evropska mreža operatora prijenosnog sistema (ENTSO-E), čiji je član i Bosna i Hercegovina.

“Čitav region je u tom udruženju u kojem se unaprijed neke stvari koordiniraju.

Sad će se detaljno analizirati šta je razlog, da li se nešto moglo preduprijediti. Vjerovatno će se iz svega toga izvući neki zaključci, kako voditi sistem u budućnosti.

Za sada, jedine prave informacije imaju operateri – šta je razlog ovoga što se desilo, zašto je došlo do poremećaja, pa onda širenja poremećaja…

Koliko vidim, pogođeno je uglavnom područje između Hrvatske, Bosne i Hecegovine, Crne Gore, Albanije i Grčke”, ističe Kušljugić.

Kaže da je povoljna okolnost da je ovo ipak bio samo djelomični raspad sistema.

“I, drugo, vjerovatno razlog nije ispad ili kvar na nekom proizvodnom objektu. Vjerovatno je preopterećenje u pitanja na nekim dalekovodima.

I moram reći da su vrlo brzo to vratili nazad. Procedure vraćanja postoje, to su koordirane akcije. Da, može se reći da je ovaj prekid vrlo brzo i uspješno riješen”, rekao je Kušljugić.

Related Posts

1 of 248