Sve do nedavnog otkrića asteroida 2024 YR4, za koji se u vrijeme pisanja ovog teksta procjenjuje da ima 1,6 posto šanse da nas pogodi sljedećeg desetljeća, najopasniji svemirski kamen za nas bio je asteroid Bennu. Bennu je posjetio i uzorkovao NASA-in OSIRIS-REx, a podaci iz njega revolucionariziraju naše razumijevanje ranog Sunčevog sistema- ali što bi se dogodilo da ovaj asteroid srednje veličine prkosi izgledima i udari u naš planet?
Ispada, dosta!
Bennu ima promjer od otprilike 500 metara i ima 1 prema 2700 šanse da udari u naš planet u septembru 2182. Bennu nije na ljestvici Chicxulubovog udarnika – koji je pogodio Zemlju na kraju krede i značio kraj ne-ptičjih dinosaura i mnogih drugih vrsta – ali također nije mali. Ovisno o parametrima sudara, može uzrokovati regionalnu ili veću štetu, piše IFLS.
Naučnici su istraživali moguće scenarije, fokusirajući se isključivo na taloženje prašine u atmosferi. Čak i bez razmatranja učinaka čađe i sumpora ako asteroid udari u zemlju, put kroz atmosferu ostavit će mnogo toga što može utjecati na naš planet.
Sudar bi ostavio velike količine prašine u stratosferi, više nego tokom događaja Chicxulub. Bennu se ne bi kretao tako brzo kroz atmosferu i ostavio bi više za sobom. U najgorem slučaju, 400 miliona tona prašine biva ubrizgano u atmosferu, uzrokujući udarnu zimu. Globalne temperature mogle bi pasti za 4°C (7,2°F), razina ozona bi se smanjila za trećinu, a kiše i snijega bilo bi 15 posto manje.
Bitan je i sastav prašine. Općenito, došlo bi do dramatičnog smanjenja fotosinteze, s glađu i smrću u cijelom hranidbenom lancu. Tim je procijenio da bi kopnena neto primarna produktivnost (NPP) mogla pasti do 36 posto, dok bi morska NPP mogla pasti do 25 posto. Međutim, prašina dovoljno bogata željezom zapravo bi mogla uzrokovati dramatično cvjetanje dijatomeja – mikroalgi – u Tihom oceanu na tri godine.
“Udari asteroida dogodili su se mnogo puta u povijesti Zemlje. Naši rani ljudski preci možda su prije doživjeli neke od ovih događaja pomicanja planeta s potencijalnim učincima na ljudsku evoluciju, pa čak i na naš vlastiti genetski sastav”, rekao je u izjavi suautor Lan Dai, iz Centra za fiziku klime, Instituta za temeljnu znanost u Busanu. “Ova studija pruža osnovu za kvantificiranje mogućih učinaka naglih događaja na rane ljudske rane evolucija.”
Rad je zanimljiv prozor u mogućnost sudara asteroida srednje veličine i kako oni mogu imati učinke koji se protežu kroz globus – čak i ako sam udar utječe na manju lokaciju.
Rad koji opisuje otkrića objavljen je u časopisu Science Advances.