Tupac Amaru Shakur, jedan od najutjecajnijih repera svih vremena, ubijen je 7. septembra 1996. godine u Las Vegasu.
Iako je od njegove smrti prošlo više od dvije decenije, pitanja o tome ko je naredio njegovo ubistvo i zašto i dalje izazivaju brojne teorije zavjere i spekulacije.
Te noći, Tupac i njegov menadžer Suge Knight, osnivač Death Row Recordsa, prisustvovali su bokserskom meču Mikea Tysona u MGM Grand Hotelu. Nakon borbe, Tupac i njegov tim sukobili su se u hotelu s Orlandom Andersonom, pripadnikom ulične bande Southside Crips iz Los Angelesa.
Incident je zabilježen nadzornim kamerama i pokazuje kako Tupac i članovi Death Row osiguranja fizički napadaju Andersona.
Nekoliko sati kasnije, oko 23:15, dok su Tupac i Suge Knight vozili crni BMW niz Las Vegas Strip, pored njih se zaustavio bijeli Cadillac. Iz vozila su ispaljeni četiri hica u Tupaca, koji je sjedio na suvozačevom mjestu. U kritičnom stanju, Tupac je prebačen u bolnicu gdje je šest dana kasnije, 13. septembra 1996., preminuo od posljedica rana.
Tokom godina pojavilo se mnogo teorija o tome ko je naredio ubistvo Tupaca. Neke od najčešćih teorija uključuju:
Najraširenija teorija je da su članovi Southside Crips organizirali napad na Tupaca kao odmazdu za raniji sukob u MGM Grandu. Orlando Anderson, koji je bio pretučen te večeri, godinama je smatran glavnim osumnjičenim, ali nikada nije zvanično optužen. Anderson je ubijen u drugoj pucnjavi dvije godine kasnije.
Neki vjeruju da je Suge Knight, tadašnji direktor Death Row Recordsa, imao motiv da ukloni Tupaca jer je reper planirao napustiti izdavačku kuću i osnovati vlastiti label. Prema ovoj teoriji, Suge je organizirao napad kako bi spriječio gubitak jednog od svojih najprofitabilnijih izvođača.
Tupacovo ubistvo dogodilo se u jeku ozloglašenog sukoba između East Coast i West Coast hip-hop scena, koji su predvodili Tupac i Notorious B.I.G. (Biggie Smalls). Mnogi su spekulisali da su članovi Bad Boy Recordsa, izdavačke kuće Sean “Diddy” Combsa, umiješani u atentat. Međutim, nedostatak dokaza nikada nije doveo do hapšenja bilo koga iz te ekipe.
Postoje i tvrdnje da je FBI bio umiješan u ubistvo Tupaca kao dio šireg plana za slabljenje afroameričkih muzičkih i političkih pokreta. Tupac je bio sin aktivista povezanih s Crnim Panterima, što ga je činilo metom tajnih operacija američkih vlasti.
Godinama su vlasti tvrdile da je slučaj ostao neriješen zbog nedostatka svjedoka i dokaza. Međutim, septembra 2023. godine, vlasti u Las Vegasu uhapsile su Duanea “Keefea D” Davisa, bivšeg člana bande Crips, pod optužbom za umiješanost u Tupacovo ubistvo.
Keefe D je ranije priznao u više intervjua da je bio u Cadillac-u iz kojeg je pucano na Tupaca, i da je pištolj dobio od svog nećaka Orlanda Andersona. Njegovo hapšenje označava prvu ozbiljnu optužnicu u ovom slučaju nakon skoro 30 godina.
Iako je hapšenje Keefea D-ja dalo novi zamah istrazi, i dalje ostaju brojna neodgovorena pitanja. Ko je tačno naručio ubistvo? Da li je Keefe D samo dio šire zavjere? I hoće li pravda konačno biti zadovoljena?
Tupac Shakur je bio više od muzičara – bio je glas generacije, borac za prava potlačenih i vizionar. Njegova smrt ostaje jedna od najvećih misterija u modernoj historiji, a svijet i dalje čeka konačan odgovor na pitanje:
Zašto je ubijen Tupac Shakur?