Sjećate li se trenutka kada ste prvi put postali svjesni da postojite? Za većinu nas, najranija sjećanja su poput razbijenih ogledala – fragmenti školskih hodnika, miris plastelina i maglovite slike lica koja su nas gledala prije nego što smo znali ko smo. Ali šta ako vam kažemo da naš mozak zapravo bilježi stvarnost od rođenja – samo sporije i tiše nego što mislimo?
U TikTok videu koji je nedavno postao viralan, korisnik @itsmattw_01 otvorio je intrigantnu temu: da nismo “nesvjesni” kao djeca, već da naša sjećanja i svijest sazrijevaju zajedno.
Naučne studije podržavaju ovu ideju. Istraživači u Francuskoj su utvrdili da čak i bebe stare pet mjeseci pokazuju znakove svijesti. Kroz EEG analize i praćenje moždane aktivnosti poznate kao ERP (event-related potentials), dokazano je da naš mozak reagira na svijet – samo sporije, nježnije i bez sjećanja koje traje.
Istraživanje objavljeno u Trends in Cognitive Sciences čak sugerira da prvi tragovi svijesti nastaju još u trećem tromjesečju trudnoće.
Stručnjaci sa Univerziteta u Birminghamu tvrde da svijest ne dolazi naglo, već u talasima: kroz radnje poput pokazivanja, kontrole nad tijelom, ili namjernog sjećanja. Dr. Henry Taylor navodi da se ključni “markeri” svijesti pojavljuju između 3. i 4. godine, dok profesor Andrew Bremner dodaje da se oni razvijaju postepeno i u klasterima tokom ranog života.
Dakle, ono što mi percipiramo kao „buđenje“ oko pete godine, vjerovatno je prelazak kvantiteta u kvalitet – trenutak kada mozak povezuje sjećanja u lanac i kada konačno možemo reći: “To sam bio ja.”
Jedan od najsimpatičnijih i najpotresnijih efekata ovog sazrijevanja je osjećaj da vrijeme ubrzava kako starimo. Kako Matt sa TikToka objašnjava, to je zato što “mozak sada obrađuje mnogo više sjećanja, osjećaja i emocija”. Kada ste dijete, sve je novo – vrijeme je usporeno jer se svaki trenutak zadržava u fokusu. Odrasli mozak, zasićen rutinom i preopterećen informacijama, preskače trenutke koji nisu “važni”.