Velika Britanija se ponovo približava Evropskoj uniji. Stvara se front protiv Donalda Trumpa


Velika Britanija i Evropska unija postigle su novi sporazum o odbrani i sigurnosti u ponedjeljak, kao dio šireg „resetovanja“ odnosa između Londona i Brisela nakon godina napetosti izazvanih Brexitom.

U okviru sveobuhvatnog dogovora postignutog na dan velikog samita u Londonu, dvije strane su se također složile da produže velikodušna prava na ribolov za EU flote u britanskim vodama za još 12 godina – do 2038. godine.

Ova odluka predstavlja veliku koncesiju s britanske strane, nakon intenzivnog lobiranja Francuske, što je odmah izazvalo pažnju britanske javnosti i kritike na račun premijera Keira Starmera.

Pregovarači su radili do kasno u noć uoči londonskog samita u Lancaster Houseu kako bi finalizirali sporazum.

Dogovor otvara mogućnost Ujedinjenom Kraljevstvu da učestvuje u zajedničkim programima javne nabavke EU – cilj koji Velika Britanija dugo priželjkuje zbog svoje profitabilne odbrambene industrije.

Ipak, biće potrebni dodatni pregovori kako bi Britanija dobila pristup EU programu naoružanja vrijednom 150 milijardi eura (poznatom kao SAFE), uz obavezu Londona da doprinese budžetu.

Na zajedničkoj konferenciji za medije, Starmer je izjavio:
“Britanija se vratila na svjetsku scenu — sarađujemo sa partnerima, sklapamo dogovore koji jačaju ekonomiju i donose više novca u džepove radnih ljudi.”

Predsjednik Evropskog vijeća António Costa i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pohvalili su „dragog Keira“ i istakli novi duh saradnje. Von der Leyen je izjavila:
“Ono što smo danas dogovorili je historijsko. Praviće stvarnu razliku za ljude u Ujedinjenom Kraljevstvu i širom naše unije. A poruka koju šaljemo svijetu danas je još važnija – u vrijeme globalne nestabilnosti, mi u Evropi ostajemo ujedinjeni.”

Sigurnosni i odbrambeni pakt formalizira saradnju u oblastima poput hibridnog ratovanja, sajber sigurnosti, otpornosti infrastrukture i pomorske bezbjednosti.

Von der Leyen je dodala da je ovo tek „prvi korak ka učešću Ujedinjenog Kraljevstva u evropskom programu ulaganja u odbranu“, naglasivši potrebu za „drugim korakom“ kako bi se popunile vojne praznine i povećala interoperabilnost vojski EU i UK u zajedničkim misijama.

Pored sporazuma o odbrani, dvije strane su potpisale i „zajedničko razumijevanje“ tema koje žele unaprijediti: energija, pravila o poljoprivrednim proizvodima, klimatske promjene, migracije, policijska saradnja i mobilnost ljudi.

Posebno ambiciozan plan odnosi se na energiju – Britanija će se ponovo priključiti jedinstvenom tržištu električne energije i slijediti pravila EU, uz nadzor Evropskog suda pravde – što bi moglo izazvati nezadovoljstvo euroskeptika u Londonu.

Slični sporazumi će se pregovarati i za sanitarna i fitosanitarna pravila (SPS), što bi značajno smanjilo birokratiju u lukama i na granici sa Sjevernom Irskom.

Prema dokumentu „zajedničkog razumijevanja“, većina biljnih i životinjskih proizvoda će se moći kretati između UK i EU bez sadašnjih certifikata i kontrola. Ove koristi će se primjenjivati i na robu između Velike Britanije i Sjeverne Irske.

Sporazum uključuje i mehanizam za rješavanje sporova putem nezavisne arbitraže, ali s konačnim autoritetom Suda pravde EU za sva pitanja prava Unije – što bi moglo izazvati negodovanje u nekim krugovima Laburista.

Britanski pasoši neće biti zakonski spriječeni da koriste brže e-gate terminale na aerodromima EU – što eliminiše jedan od najočiglednijih efekata Brexita.

Jedino polje bez jasnog napretka jeste mobilnost mladih. Jedan EU diplomata je ovo nazvao „radom u toku“, ali su dvije strane dogovorile početak pregovora o većoj poslovnoj mobilnosti i eventualnom ponovnom pristupanju UK programu Erasmus+.

Starmer je rekao da će svaki program razmjene mladih imati „vremenska ograničenja, kvote i vizne zahtjeve“, iako takva ograničenja nisu navedena u samom dokumentu.

Britanski ministri su u ponedjeljak ujutro hvalili sporazum, ali domaće reakcije su bile mješovite – posebno zbog ribarstva.

Na pitanje da li je „prodao britanske ribare“ zarad većeg sporazuma, Starmer je branio dogovor, tvrdeći da će ukidanje SPS provjera koristiti ribarskim zajednicama koje izvoze u EU, te najavio 360 miliona funti ulaganja u ribarsku industriju.

Related Posts

1 of 535