Uznemirujuće informacije stižu iz Rusije: Čini se da se Sjeverna Koreja nije šalila


Sjeverna Koreja ne samo da je poslala kopnene trupe u Rusiju, već je svom savezniku poslala i ratne pilote koji bi mogli upravljati ruskim avionima ili se obučavati za njihovo korištenje

Izvori iz Južne Koreje, uključujući medijsku kuću TV Chosun, tvrde da je Pjongjang prošlog mjeseca poslao borbene pilote u Vladivostok, grad na ruskom Dalekom istoku. Ovaj potez prethodio je prvom rasporedu sjevernokorejskih kopnenih trupa koje su stigle u Rusiju 8. oktobra.

Prema tvrdnjama južnokorejskog vladinog dužnosnika, piloti su vjerojatno raspoređeni kako bi sudjelovali u obuci na ruskim borbenim zrakoplovima koji su isporučeni Sjevernoj Koreji. Ipak, ne može se isključiti mogućnost da je Rusija, suočena s ozbiljnim nedostatkom pilota tokom dugotrajnog rata s Ukrajinom, zatražila izravnu pomoć sjevernokorejskih zračnih snaga. Ako su ovi izvještaji tačni, ovo bi bilo prvo inozemno raspoređivanje sjevernokorejskih borbenih pilota još od vremena Vijetnamskog rata, piše Newsweek.

Osim Vijetnama, sjevernokorejski piloti imali su ulogu i u Siriji te Egiptu tokom Jomkipurskog rata 1973. godine. To pokazuje da je Pjongjang i ranije bio spreman slati svoje pilote u inozemne sukobe, osobito kada su u pitanju saveznici poput Rusije.

Dok su Ukrajina i Južna Koreja iznijele ozbiljne optužbe protiv Sjeverne Koreje, Pjongjang je oštro negirao bilo kakvu izravnu vojnu umiješanost u sukob u Ukrajini. Sjevernokorejski predstavnik pri Ujedinjenim narodima prvi je put javno reagirao na ove optužbe, nazvavši ih ‘neutemeljenim stereotipnim glasinama’. Prema njegovim tvrdnjama, odnosi između Pjongjanga i Moskve temelje se na ‘legitimnoj i suradničkoj osnovi’, te nisu usmjereni protiv trećih zemalja.

S druge strane, Kremlj je bio oprezniji u svojoj reakciji, tvrdeći da suradnja s Pjongjangom nije usmjerena protiv drugih država, no nisu u potpunosti odbacili mogućnost da postoji vojna suradnja između dviju zemalja.

Izvještaji o umiješanosti Sjeverne Koreje u rat u Ukrajini izazvala su zabrinutost u Južnoj Koreji. Seul razmatra mogućnost slanja obavještajnog osoblja u Ukrajinu kako bi nadzirali potencijalnu umiješanost sjevernokorejskih trupa. Južnokorejske vlasti također su potvrdile da razmišljaju o slanju oružja Ukrajini kao odgovor na sve veću vojnu povezanost između Rusije i Sjeverne Koreje.

Južnokorejske zračne snage u utorak su priopćile da su njihovi zapovjednici održali sastanak s američkim kolegama u zračnoj bazi Osan, koja se nalazi 60 kilometara južno od Seula. Na tom sastanku procijenjeno je sigurnosno stanje u regiji, posebno uzimajući u obzir stalne provokacije Sjeverne Koreje i njezinu odluku da pošalje trupe u Rusiju.

Prema podacima američke Agencije za obrambeno obavještavanje, Sjeverna Koreja posjeduje preko 900 borbenih aviona, što čini jednu od najbrojnijih zračnih flota u regiji. Međutim, ova brojnost često skriva ozbiljne tehničke nedostatke.

Mnogi od ovih aviona nabavljeni su iz Sovjetskog Saveza, a među njima su najpoznatiji Su-25 jurišni avioni i MiG-29 borbeni avioni. No, zbog ograničenja u gorivu i starenja flote, sjevernokorejski piloti lete samo 15-25 sati godišnje, što je znatno ispod standarda potrebnog za održavanje borbene spremnosti.

Su-25 avioni, koji su se intenzivno koristili u ratu u Ukrajini, već su nekoliko puta bili oboreni tijekom sukoba. Prema nizozemskoj stranici za obrambene analize Oryx, vizualno je potvrđeno da je od početka rata u februaru 2022. godine uništeno 114 ruskih aviona, uključujući 34 Su-25.

Related Posts

1 of 230