Ukrajinci imaju novo zastrašujuće oružje: Pakao stiže sa neba i dostiže temperaturu od 2.200 stepeni Celzija


Čini se da Ukrajina poziva flotu “zmajevih bespilotnih letjelica” koje bljuju vatru u svom ratu s ruskim osvajačima, dajući suvremeni zaokret u municiju korištenu s užasnim učinkom u oba svjetska rata.

Niz videozapisa objavljenih na društvenim mrežama, uključujući Telegram od ukrajinskog ministarstva obrane u srijedu, prikazuje kako niskoleteće bespilotne letjelice ispuštaju bujice vatre – zapravo rastaljenog metala – na položaje koje drže Rusi u drvoredima.

Užarena mješavina aluminijeva praha i željeznog oksida, nazvana termit, gori na temperaturama do 2200 stepeni Celzija. Može brzo spaliti drveće i vegetaciju dajući zaklon ruskim trupama, ako ih ne ubije ili potpuno onesposobi.

Dok pada s letjelice, termit podsjeća na vatru koja dolazi iz usta mitskog zmaja, po čemu su letjelice dobile nadimak.

“Udarni dronovi naša su krila osvete, donose vatru ravno s neba!” objavila je objavu ukrajinske 60. mehanizirane brigade na društvenim mrežama.

“Oni postaju stvarna prijetnja neprijatelju, paleći njegove položaje s tačnošću koju nijedno drugo oružje ne može postići”, nastavlja se u objavi.

“Kad naš ‘Vidar’ radi – Ruskinja nikad neće spavati”, dodaje se. Vidar je nordijski bog osvete.

Stvaranje takve vrste straha vjerojatno je glavni učinak ukrajinskih dronova termita, prema Nicholasu Drummondu, analitičaru odbrambene industrije specijaliziranom za kopneno ratovanje i bivšem časniku britanske vojske.

“To je vrlo gadna stvar. Korištenje drona za dostavu je prilično inovativno. Ali ako se koristi na taj način, njegov će učinak biti više psihološki nego fizički”, rekao je Drummond za CNN.

“Razumijem da Ukrajina ima samo ograničen kapacitet za isporuku učinka termita, tako da je ovo nišna sposobnost, a ne novo glavno oružje”, rekao je.

Ali on priznaje teror koji termit može stvoriti.

“Ne bih volio da sam bio na kraju”, rekao je Drummond.

Termit može lako progorjeti kroz gotovo sve, uključujući metal, tako da je zaštita od njega mala.

Otkrio ga je njemački kemičar 1890-ih, a izvorno se koristio za zavarivanje željezničkih tračnica.

Ali njegova vojna moć ubrzo je postala očita, s Nijemcima koji su ga bacali iz cepelina kao bombe iznad Britanije u Prvom svjetskom ratu, prema povijesti sa Sveučilišta McGill u Montrealu.

I Njemačka i saveznici koristili su termite zračne bombe u Drugom svjetskom ratu, a koristili su ih i za onesposobljavanje zarobljenih topničkih oruđa, stavljanjem termita u zatvarač i topljenjem zatvaranja oružja iznutra.

Prema Action on Armed Violence (AOAV), britanskoj antiratnoj zagovaračkoj skupini, Ukrajina je prethodno koristila termite ispuštene iz dronova kako bi trajno onesposobila ruske tenkove.

Termiti se ispuštaju “izravno kroz otvore, gdje se intenzivna toplina brzo zapali i uništi sve unutra”, kaže izvješće AOAV-a.

“Ova preciznost, u kombinaciji sa sposobnošću drona da zaobiđe tradicionalnu obranu, čini termitske bombe vrlo učinkovitim alatom u modernom ratovanju”, kaže se.

Termit je samo jedna vrsta zapaljivog oružja, a drugi uključuju napalm i bijeli fosfor.

Related Posts

1 of 181