Vlada SAD je na globalnoj potrazi za jajima, tražeći izvoz iz zemalja Evrope i drugih dijelova svijeta kako bi ublažila ozbiljan domaći deficit. SAD traži jaja u inostranstvu da bi popunila svoj deficit, izazvan epidemijom ptičije gripe, što je dovelo do drastičnog povećanja cijena u supermarketima.
Bez obzira na sporove o tarifama, Ministarstvo poljoprivrede SAD (USDA) je krajem februara uputilo zahtjev evropskim udruženjima proizvođača jaja, moleći ih da pošalju jaja u SAD.
Njemačka, Danska, Italija, Poljska i Švedska su među zemljama koje je Ministarstvo poljoprivrede SAD kontaktiralo kako bi riješilo problem nestašice.
Međutim, snabdijevanje Amerikanaca jajima bi bilo komplikovano za strane proizvođače — i to ne samo zbog političkih tenzija oko uvoznih tarifa koje je predsjednik Donald Trump uveo ili zaprijetio da će uvesti za glavne trgovinske partnere svoje zemlje.
Čak i ako bi željeli da pomognu, evropske zemlje nemaju mnogo viška jaja zbog svojih vlastitih epidemija ptičije gripe i sve veće domaće potražnje pred Uskrs.
Jedna od najvećih prepreka je, međutim, pristup koji SAD primjenjuju kako bi spriječili kontaminaciju salmonele. Američki propisi o sigurnosti hrane zahtijevaju da se sveže jaje sanira i hladi prije nego što dođe do kupaca. U Evropskoj uniji, sigurnosni standardi zahtijevaju da se jaja klase A prodaju neprana i bez produženog hlađenja.
“Ovo su dva sistema koja ne mogu biti različitija”, rekao je Hans-Peter Goldnik, predsjednik Njemačkog udruženja za jaja.
U nekim dijelovima Evrope, na primjer, potrošači često kupuju jaja koja još uvijek imaju perje i izmet ptica na sebi.
Farmer David Karlesch opisao je jednostavan proces kojim jaja sa kokošinjaca dolaze do kupaca na farmi Saballus u Šenejihu, naselju blizu Berlina. Jaja se uzimaju gnijezda, stavljaju u kutije i prodaju na imanju ili iz rashladne automatske mašine koja se nalazi ispred imanja.
–”Potražnja za jajima je naravno veoma, veoma velika u vreme Uskrsa, jer mnoga djeca žele da farbaju jaja”, rekao je Karlesch .
Poljska, veliki izvoznik jaja, dobila je upit od SAD o dostupnosti jaja, prema riječima Katarcine Gawronske, direktorice Nacionalne komore proizvođača peradi i stočne hrane. Pitanje pranja i nepranja jaja bilo je ključni faktor dok su evropski zvaničnici razmatrali takve zahtjeve, rekla je ona.
Jaja se ne peru u većini od 27 zemalja članica EU zbog zabrinutosti da uklanjanje prirodnog zaštitnog sloja sa ljuske čini jaja podložnijim bakterijama, rekla je Gawrońska.
Poljski veterinarski zvaničnici pokušavaju da utvrde da li zemlja i njeni farmeri mogu da ispune američke zahtjeve, kao što su da li izvozni zemlja ima uporediv sistem inspekcije sigurnosti hrane ili ozbiljnu epidemiju ptičije gripe.
Iako propisi Evropske unije nalažu da jaja za sto nisu smiju biti prana ili očišćena, članice imaju određeni stepen slobode ako su odobrile kupanje jaja u pakirnim fabrikama prije nekoliko decenija.
Jergen Niberg Larsen, direktor Danskog udruženja za jaja, rekao je da nacionalne običaje treba uzeti u obzir prilikom donošenja odluke. U Švedskoj, na primjer, prana jaja su norma. Međutim, Švedska i Norveška su obavijestile SAD da nemaju viška jaja za izvoz, rekao je Larsen.
Larsen je također rekao za Euronews Business da je Dansko udruženje za jaja voljno da pomogne. Međutim, ukazao je da „u EU nemamo veliki višak jaja“, sugerišući da je za sada vjerovatnije da će bilo koji povećani američki uvoz jaja iz Evrope stići u prahu ili drugim proizvodima koji se mogu transportovati smrznuti ili osušeni.
To je odgovor koji je poljski trgovinski savez dao američkim zvaničnicima. Ako SAD certifikuje Poljsku kao izvor, članovi organizacije bi imali ograničen broj jaja u ljusci na prodaju, ali bi mogli snabdijevati „veoma velike količine prerađenih jaja“, rekla je Gawrońska.
Prerađena jaja obično se pasterizuju kako bi se spriječile bolesti izazvane hranom, a zatim se koriste u proizvodnji hrane ili u restoranima, bolnicama i domovima za stare, prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD.
Proizvodi kao što su pečeni proizvodi, tjestenine i sosovi poput majoneza prave se od jajčanog praha.
Zvaničnici SAD su također pokušali da kontaktiraju farmere u regionu Veneto u sjevernom dijelu Italije radi hitne nabavke jaja, prema podacima Coldiretti, glavne italijanske poljoprivredne lobi organizacije.