Ovogodišnja operacija kodnog naziva “Global Chain” realizirana je od 1. do 6. juna 2025. godine, a predvodile su je agencije za provođenje zakona Austrije i Rumunije, uz koordinaciju i podršku EUROPOL-a, FRONTEX-a i INTERPOL-a. U operaciji je učestvovalo gotovo 15.000 službenika iz 43 različite zemlje, a slobode je lišeno 158 trgovaca ljudima i zaštićeno 1.194 žrtava. Fokus akcije “Global Chain” bio je na suzbijanju trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, prisilnog kriminala i prisilnog prosjačenja.
S ciljem uspješnog provođenja ove međunarodne operativne akcije na području Bosne i Hercegovine, u periodu od 02. do 06. juna 2025. godine, na nivou Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH (u daljem tekstu: Direkcija) uspostavljen je Nacionalni koordinacioni centar, koji je koordinirao ukupne aktivnosti na području naše zemlje, zajedno sa Centralnim koordinacionim centrom u Varšavi. U radu Nacionalnog koordinacionog centra učešće su uzeli predstavnici nadležnih tijela u BiH, učesnici akcije.
U operativnoj akciji učešće je uzelo 13 agencija za provođenje zakona u BiH (Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Služba za poslove sa strancima BiH, Federalna uprava policije, Policija Brčko distrikta BiH, MUP Kantona Sarajevo, MUP Tuzlanskog kantona, MUP Zeničko-dobojskog kantona, MUP Srednjobosanskog kantona, MUP Zapadnohercegovačkog kantona, MUP Unsko-sanskog kantona i MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona) uz aktivno učešće Tužilaštva BiH i Nacionalne kontakt tačke za saradnju BiH sa EUROPOL-om. Sva uključena tijela postupala su u skladu sa svojim djelokrugom rada i zakonskim nadležnostima, uz koordinaciju aktivnosti sa nivoa Nacionalnog koordinacionog centra.
U akciji je angažirano 3.220 službenika iz 13 agencija za provođenje zakona i uspostavljeno 195 punktova na targetiranim žarišnim tačkama. U okviru navedenih aktivnosti kontrolirano je 41.933 osoba, 6.318 vozila, 126 lokacija i 71 let/avion.
Kao rezultat navedenih aktivnosti, otkriveno je 20 potencijalnih žrtava trgovine ljudima u svrhu seksualne ekspolatacije, prisilnog prosjačenja i prisilnog braka (državljanke Kine, Brazila i BiH). Slobode su lišene tri osobe zbog krivičnog djela međunarodno vrbovanje na prostituciju i međunarodna trgovina ljudima (jedan državljanin Kine i dva državljana BiH), dok se aktivno radi na otkrivanju izvršilaca svih detektiranih krivičnih djela i dokumentiranju nezakonitih aktivnosti. Izdate su dvije žute potjernice INTERPOL-a i izvršeni pretresi objekata na više lokacija kojom prilikom su pronađeni predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku (mobilni telefoni, laptopi, lični dokumenti, gotov novac) i drugi predmeti koji upućuju na izvršenje krivičnih djela.
Tokom provođenja operativne akcije korišteni su zaštićeni kanali EUROPOL-a, INTERPOL-a i SELEC-a, što je omogućilo brzu i efikasnu razmjenu informacija i unakrsne provjere na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Na osnovu preliminarnih rezultata akcije, na nacionalnom nivou inicirane su četiri nove istrage zbog krivičnih djela povezanih sa trgovinom ljudima (prisilni brak, prisilno prosjačenje. prostitucija) i krivotvorenja dokumenata. Na međunarodnom nivou inicirano je sedam potencijalnih istraga koje uključuju krivična djela međunarodno navođenje na prostituciju, međunarodna trgovina ljudima, krivotvorenje dokumenata i krijumčarenje ljudi