U Bihaću održana radionica o etičkom izvještavanju u interesu djece


Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, u saradnji s UNICEF-om BiH, organizovalo je radionicu posvećenu etičkom i odgovornom izvještavanju o djeci.

Cilj ovog skupa bio je podizanje svijesti o važnosti zaštite djece u medijskim sadržajima te promovisanje najboljih praksi u izvještavanju.

Ministar obrazovanja USK Denis Osmankić istakao je potrebu zaštite djece od neprofesionalnog medijskog izvještavanja.

“Postoje mediji koji savjesno rade svoj posao i poštuju prava djece, ali nažalost, suočavamo se i s onima koji plasiraju dezinformacije, čime nanose štetu najmlađima. Svjesni smo ovih izazova i želimo ih adresirati kroz novi Zakon o informisanju USK, koji bi trebao regulisati nepravilnosti u ovoj oblasti”, izjavio je ministar Osmankić.

O značaju medija u kreiranju javnog mnijenja i promovisanju prava djece govorila je Nineta Popović, voditeljica Odjela za komunikacije UNICEF-a u BiH.

“Novinari često koriste termin ‘najbolji interes djeteta’, ali važno je razumjeti šta on zapravo znači i kako se može primijeniti u praksi. Na ovoj radionici razgovarali smo o tome kako izvještavati na način koji poštuje prava djece, uključujući ih u medijske sadržaje na odgovoran način”, rekla je Popović.

Dodatni doprinos raspravi dao je Almir Panjeta, predstavnik UNICEF-a BiH, naglasivši da je medijska odgovornost ključna za zaštitu i dobrobit djece.

Istakao je kako je jedan od najboljih načina za sagledavanje situacije iz perspektive djeteta postavljanje jednostavnog pitanja – Da li bih želio da se ovako izvještava o mom djetetu?

Radionica u Bihaću okupila je predstavnike medija, osnovnih škola, centara za socijalni rad, Pedagoškog zavoda, Ministarstva unutrašnjih poslova USK i Tužilaštva USK, koji su zajedno razmijenili iskustva i diskutovali o načinima na koje mediji mogu doprinijeti zaštiti djece.

Related Posts

1 of 129