U Bosni i Hercegovini nije zabilježena bolest slinavka i šap kod papkara, ali se uvode preventivne mjere na graničnim prelazima gdje se uvozi živa stoka.
Ovo je rečeno jučer poslije sastanka predstavnika Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS i Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Saša Bošković rekao je da se na graničnim prelazima radi dezinfekcija, a da goveda, ovce, koze i svinje moraju imati negativan nalaz na slinavku i šap.
On je rekao da je danas dogovoreno da 23. aprila, poslije pravoslavnog i katoličkog Uskrsa koji se obilježavaju istog dana, bude održan novi sastanak.
“Ako bude potrebe, razmotrit ćemo i rigoroznije mjere. Sve zavisi od epidemiološke situacije”, dodao je Bošković.
On je naveo da je u BiH prošle godine uvezeno 220.000 živih životinja, ali da ne zna iz kojih sve zemalja.
Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo RS, izjavio je da su uzgajivači goveda, ovaca, koza i svinja obaviješteni da na farme mogu samo da ulaze oni i veterinari.
“To je preventivna mjera i moramo da učinimo sve da spriječimo uvoz bolesti slinavke i šap u BiH. To je bolest koja razara ekonomiju, brzo se širi”, dodao je Lukić i podsjetio da je na našem području posljednji put ova bolest registrovana 1968. godine i imala je katastrofalne posljedice.
Lukić je rekao da su na sastanku bili i uvoznici životinja koji su također upoznati sa mjerama kojih se moraju pridržavati.
Ministar poljoprivrede RS Savo Minić rekao je da će Ministarstvo donositi one mjere koje bude predlagala struka.
“Struka je dobro odreagovala u slučaju afričke kuge kod svinja, a očekujemo da će tako biti i sa bolesti slinavka i šap”, dodao je Minić.
Zbog pojave slinavke i šapa u Mađarskoj, Njemačkoj i Slovačkoj, Vlada RS donijela je odluku o formiranju Republičkog kriznog centra za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa.
Slinavka i šap prenosi se direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama ili kontaminiranim predmetima, vozilima ili proizvodima, kao i vazduhom.