Prije 25 godina, Evropska unija je s bijesom reagirala na mogućnost da krajnji desničar, Jörg Haider, uđe u austrijsku vladu.
Ovaj put? Situacija je mnogo gora.
Budući da je Herbert Kickl, desničarski tvrdolinijaš koji zagovara “remigraciju” za drugu i treću generaciju imigranata, spreman postati sljedeći austrijski kancelar, dosadašnja reakcija čelnika EU-a bila je blaga, podnijeti to – i nada da će Kickl se neće pokazati tako remetilačkim za stolom čelnika EU kao što njegove prethodne pozicije sugeriraju da bi mogao biti.
Prošli su dani kada su čelnici EU-a, uvjereni u potrebu podržavanja centrističkih vrijednosti bloka protiv ekstremnih pozicija, sankcionirali Austriju 2000. godine ili otvorili postupak prema članku 7. protiv Poljske 2017. godine, upotrebljavajući europsko “nuklearno” legalno oružje protiv zemlja članica optužena za kršenje njezinih pravila.
Sada, najteži prosvjed s kojim bi se Kickl mogao suočiti ako osvoji mjesto kancelara i pridruži se čelnicima na nadolazećem skupu u Bruxellesu je nespretan govor tijela i prijem bez osmijeha.
“Hoće li se nasmijati kad se slikaju s njim? Vjerovatno ne. Ali to će [stupanj prosvjeda] biti njegova razmjera”, rekao je diplomat EU-a, koji je kao i drugi u ovom članku dobio anonimnost da govori o stvarima o kojima ne može javno razgovarati.
Vjerovatno prihvaćanje krajnje desne Slobodarske stranke u okrilje – pregovori o koaliciji između Kickla i Austrijske narodne stranke desnog centra u toku su u Beču – označava pad slavnog evropskog zida koji je držao desničarske populiste vani moći desetljećima širom kontinenta.
U ponedjeljak je privremeni austrijski kancelar Alexander Schallenberg posjetio Bruxelles u posljednjem trenutku kako bi uvjerio partnere o budućnosti Austrije, rekavši za Brussels Playbook: “Austrija jest i ostat će pouzdan, konstruktivan i jak partner u Evropskoj uniji i širom svijeta .”
Unatoč zabrinutosti oko smjera austrijske politike pod Kicklom, dvojica diplomata EU-a kojima je odobrena anonimnost kako bi nagađali o diplomatskim posljedicama rekla su da je malo vjerovatno da će čelnici uložiti bilo kakav službeni prosvjed protiv Austrije ako on postane kancelar.
To je u skladu s njihovim stavom prema Mađarskoj, koja se nije suočila s protestima osim što nije mogla ugostiti odbrambeni skup, unatoč tome što je premijer Viktor Orbán doletio u Moskvu kako bi se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na početku rotirajućeg predsjedanja Budimpešte Vijećem Mađarske. EU prošle godine.
Jedan EU diplomat rekao je da bi EU trebala razmotriti pokretanje postupka prema članku 7. – kazne koje mogu kulminirati isključenjem zemlje iz odlučivanja u EU – protiv Mađarske i Austrije kako bi poslala signal Francuskoj, gdje čelnica krajnje desnice Marine Le Pen gleda na četvrta utrka za predsjednika 2027.
No, malo je vjerovatno da će Bruxelles uvesti daljnje disciplinske mjere protiv Mađarske ili Austrije, a evropski povjerenik za vladavinu prava Michael McGrath rekao je za POLITICO u decembru da se Mađarska uvijek može vratiti s hladnoće.
“Nikad nije prekasno ni za koga da se povuče s ruba ili donese pozitivnu promjenu”, rekao je irski političar u decembru, što je navelo poljskog ministra pravosuđa da se javno ne složi.
Doista, nakon naglog porasta potpore strankama tvrde desnice tijekom izbora za Evropski parlament prošle godine, vatrozid koji je tradicionalno sprječavao glavne stranke da uopće ne izgledaju kao da sarađuju s populističkim desnim ili lijevim skupinama brzo se srušio.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen iznenadila je mnoge dužnosnike EU-a kada je prošle godine tokom rasprave uživo koju su organizirali POLITICO i Sveučilište u Maastrichtu rekla da je spremna raditi s italijanskom premijerkom Giorgiom Meloni.
Manfred Weber, predsjednik Evropske narodne stranke desnog centra kojoj pripada von der Leyen, ranije je rekao da se stranka protivi radu s bilo kojom skupinom koja nije “proeuropska… proukrajinska… [i ] za vladavinu prava.”
U slučaju Meloni, političarka Braće iz Italije ublažila je svoje stavove protiv EU otkako je preuzela vlast, dajući pokriće čelnicima EPP-a. Ali isto se ne može reći za Orbana ili slovačkog premijera Roberta Fica, koji grli Putina i rutinski napada saveznicu EU Ukrajinu. Što se tiče Kickla, diplomati su rekli da je on “strogi ideolog” s kojim bi se moglo pokazati da je teže upravljati od Orbana, čak i ako bi austrijski čelnik teoretski bio ograničen koalicijskim sporazumom.
“Ono što se dogodilo Jörgu Haideru više se ne može dogoditi, da ćemo tim ljudima postaviti karantenu”, rekao je Frank Furedi, izvršni direktor think tanka MCC Brussels koji podržava Orbán.
Za Milana Nica, višeg naučnog saradnika u Njemačkom vijeću za vanjske odnose, rast broja desničarskih populista u Evropskom vijeću imat će širi utjecaj na politike bloka.
“Čak i ako imate dva ili tri [populista za stolom], to je potpuno drugačija igra od one da se svi okupe za jednog”, rekao je Nic. “Ono što ih spaja je ta cinična pragmatična nacionalistička pozicija u kojoj žele EU à la carte, a ne bilo što koordinirano.”