Tuga u glavnom gradu: Građani Sarajeva ispratili žrtve genocida suzama


Tužna kolona s tabutima sedam žrtava genocida u Srebrenici stigla je u Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine i, kao i prethodnih godina, zaustavila se ispred zgrade Predsjedništva BiH, gdje su porodice žrtava i brojni građani odali počast stradalim u genocidu.

Kolona s posmrtnim ostacima će potom nastaviti put prema Potočarima, gdje će u petak, 11. jula, na 30. godišnjicu genocida biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop u kompleksu Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, javlja Anadolu.

Ispred zgrade Predsjedništva BiH, na ispraćaju srebreničkih žrtava, bili su član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christina Schmidt, reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, brojni drugi predstavnici različitih niova vlasti i građani.

Glavnom saobraćajnicom u Sarajevu zavladala je tišina, kada se na početku ulice pojavio kamion s tabutima srebreničkih žrtava. Brojni građani, koji su se i pored kiše okupili pred zgradom Predsjedništva, ispratili su tabute sa suzama i učenjem Fatihe pred njihove duše.

Brojni su prišli vozilu s posmrtnim ostacima i kačeći cvijet, odali počast žrtvama genocida.

Na kamionu koji prevozi posmrtne ostatke ubijenih u genocidu istaknuta je državna zastava Bosne i Hercegovine.

Ispred zgrade Predsjedništva bila je i Advija Pervan. Na pitanje, da li danas ispraća nekog člana svoje porodice, odgovorila je: “Ne, ali sam i ja majka šehida, i veoma mi je teško. Ovo kao da su moja djeca.”

Ističući kako svake godine dolazi na ispraćaj žrtvama genocida, Pervan naglašava kako je neprihvatljivo i besmisleno i dalje negirati genocid u Srebrenici: “Počinjen je i u Sarajevu, a kamoli u Srebrenici. Toliki nišani, ja sam išla i vidjela.”

Pervan je poručila: “Da se Srebrenica više nikad ne ponovi.”

Brojne Sarajlije okupile su se i duž centralne gradske ulice, s cvijećem u rukama, kako bi ispratili konvoj s tabutima i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine.

Kamion sa žrtvama, kao i prethodnih godina, kratko se zaustavio i na lokacijama stradanja građanja Sarajeva tokom četvorogodišnje opsade, kod Spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva i gradske pijace Markale gdje su tokom opsade sarajeva 1992-1995. počinjena dva velika masakra nad nedužnim civilima.

Konvoj s tabutima je jutros krenuo iz Visokog, a njegov dolazak u Potočare očekuje se danas u poslijepodnevnim satima.

Ove godine u Potočarima će biti ukopani: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).

Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u času smrti imali 19 godina – Senajid Avdić i Hariz Mujić. Obojica, ubijena u julu 1995, konačan smiraj naći će 30 godina kasnije.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.

Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.

Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su za genocid i ratne zločine osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora. Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalim, ratni predsjednik RS i komandant vojske tog entiteta, Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

Za više od hiljadu žrtava genocida u Srebrenici još uvijek se traga.

Related Posts

1 of 588