“To je suludo! Idemo prema općim izborima. Zemlja se osjeća slomljeno. Naša ekonomija stagnira… Ali čini se da je većina njemačkih medijskih kuća opsjednuta Trumpom”
Iris Mühler, nastavnica mašinstva u sjeveroistočnoj Njemačkoj jedna je od brojnih glasača s kojima je razgovarao novinar BBC-ja uoči prijevremenih izbora u februaru. Nije sama u svojoj percepciji.
Uprkos suočavanju s čitavim nizom vlastitih domaćih poteškoća – ne samo u vodećim zemljama EU-a, Njemačkoj i Francuskoj – Evropa je bila vrlo usredotočena na Trumpa otkako je pobijedio na američkim predsjedničkim izborima u novembru.
Kontinent je imao nezgodnu vožnju zadnji put kad je Trump bio u Bijeloj kući. Mnogi se boje da bi Trump 2.0 mogao biti puno gori. A evropske tradicionalne sile već se bore sa svojim problemima.
Francuska i Njemačka su zaglibljene u političkim i ekonomskim problemima , EU kao cjelina zaostaje za Kinom i SAD-om u smislu konkurentnosti, dok su u Ujedinjenom Kraljevstvu javne usluge u jadnom stanju.
Dakle: je li kontinent spreman za Donalda Trumpa ili je (opet) uhvaćen kako drijema za volanom?
Kad je riječ o trgovini i odbrani, Trump se više ponaša kao transakcijski biznismen nego kao američki državnik koji cijeni transatlantske saveze koji datiraju iz Drugog svjetskog rata.
“On jednostavno ne vjeruje u partnerstva u kojima svi pobjeđuju”, rekla je za BBC bivša njemačka kancelarka Angela Merkel.
Doživjela je Trumpa zadnji put kad je bio na funkciji i zaključila da na svijet gleda kroz prizmu pobjednika i gubitnika.
Uvjeren je da je Evropa godinama iskorištavala SAD i da to mora prestati.
Čelnici u Evropi gledali su otvorenih usta posljednjih sedmica otkako je Trump po drugi put pobijedio na američkim predsjedničkim izborima. Odabrao je javno kritikovati saveznike u Evropi i Kanadi, umjesto da usmjeri svoj bijes na one koje prepoznaje kao stratešku prijetnju, poput Kine.
Trump sumnja u mogućnost napuštanja NATO-a – transatlantskog vojnog saveza na koji se Evropa desetljećima oslanjala za svoju sigurnost. Rekao je da bi “ohrabrio” Rusiju da radi “šta god želi” s evropskim saveznicima ako “ne plate” više i povećaju svoje troškove za odbranu.
Kada je riječ o trgovini, Trump je očito ljut na EU sada kao što je bio tokom svog prvog mandata. Unija prodaje daleko više u Sjedinjene Države nego što uvozi iz SAD-a. U januaru 2022. trgovinski je suficit iznosio 15,4 milijarde eura.
Odgovor Donalda Trumpa? Kaže da će uvesti opće carine na sav uvoz iz inozemstva od 10-20%, s još većim carinama na određenu robu poput automobila.
To je scenarij katastrofe za Njemačku, koja se oslanja na izvoz, a posebno na automobilsku industriju. Njena ekonomija već posustaje – lani se smanjilo za 0,2 posto.
S obzirom na to da je najveća ekonomija u eurozoni, finansijske poteškoće u Njemačkoj mogu utjecati na valutu u cjelini.
Merkel je rekla da se činilo da se Trumpu, kada je zadnji put bio predsjednik, sviđala Njemačka.
Ian Bond, zamjenik direktora Centra za evropske reforme, vjeruje da će zemlja ostati “na vrhu Trumpove (evropske) liste za odstrel”.
“Ono što je rekao u prošlosti su stvari poput toga da ne želi vidjeti nikakav Mercedes-Benz na ulicama New Yorka. Sada, ovo je pomalo ludo, jer, zapravo, većina Mercedes-Benza koje vidite na ulicama New Yorka proizvode se u Alabami, gdje Mercedes ima veliku tvornicu.
“Često je bio neprijateljskiji prema Njemačkoj nego bilo kojoj drugoj zemlji u Evropi. Njemačkoj bi moglo biti malo lakše s novom i konzervativnijom vladom (nakon nadolazećih općih izbora), ali ne bih zadržavao dah.”