Sjedinjene Države predložile su vlastitu rezoluciju Ujedinjenih naroda kojom se obilježava treća godišnjica ruskog rata u Ukrajini nakon što su odbile podržati onu koju je izradio Kijev i podržala Evropa.
Državni sekretar SAD Marco Rubio opisao je to kao “jednostavnu, historijsku rezoluciju … koju pozivamo sve države članice da podrže kako bi se zacrtao put do mira”, u izjavi objavljenoj u petak navečer.
Nacrt američke rezolucije, u koji je CNN imao uvid, ne osuđuje Rusiju kao agresora u sukobu, niti ikakvo priznaje teritorijalni integritet Ukrajine.
“Ova je rezolucija u skladu sa stajalištem predsjednika Trumpa da se UN mora vratiti svojoj temeljnoj svrsi, kako je sadržano u Povelji UN-a, održavanju međunarodnog mira i sigurnosti, uključujući kroz mirno rješavanje sporova”, stoji u Rubiovoj izjavi.
“Ako su Ujedinjeni narodi doista predani svojoj izvornoj svrsi, moramo priznati da iako se mogu pojaviti izazovi, cilj trajnog mira ostaje dostižan”, rekao je prvi američki diplomat. “Podržavajući ovu rezoluciju, potvrđujemo da je ovaj sukob užasan, da UN može pomoći da se okonča i da je mir moguć.”
Rezolucija dolazi u trenutku kada je predsjednik Donald Trump pojačao svoj antagonizam prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom i dok se Evropljani i Ukrajinci plaše da će biti po strani dok SAD napreduje u pregovorima s Rusijom.
To također dolazi nakon što je Rubio u petak razgovarao s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Andrijem Sybihom “kako bi ponovno potvrdio predanost predsjednika Trumpa okončanju sukoba u Ukrajini, uključujući učinkovitu akciju u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda”, prema glasnogovornici State Departmenta Tammy Bruce.
Nacrt američke rezolucije je kratak. Žali se zbog “tragičnih gubitaka života tokom rusko-ukrajinskog sukoba” i “moli za brzi završetak sukoba i dalje poziva na trajni mir između Ukrajine i Rusije”.
Rezolucija koju je izradila Ukrajina, pak, govori o “potpunoj invaziji Ukrajine od strane Ruske Federacije” i podsjeća na potrebu provedbe svih prethodnih skupštinskih rezolucija “usvojenih kao odgovor na agresiju na Ukrajinu”.
U toku je i diplomatsko prepucavanje između članica Grupe sedam oko zajedničke izjave kojom se obilježava treća godišnjica rata, pri čemu se Sjedinjene Države opiru spominjanju “ruske agresije” u dokumentu.
Američki i ruski zvaničnici sastali su se na ključnim razgovorima u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, ranije ove sedmice, u onome što je američka delegacija sugerirala da će to biti prvi u nizu sastanaka koji će privesti kraju rat.
Rubio je nakon razgovora rekao da će SAD i Rusija imenovati timove na visokoj razini koji će pregovarati o završetku rata u Ukrajini i da rade na ponovnom uspostavljanju diplomatskih kanala. Rekao je da će “sve strane” morati učiniti “ustupke” da bi se sukob okončao.
Rusija je ranije zahtijevala da Ukrajina mora prepustiti kontrolu nad velikim dijelovima svog teritorija i odustati od svoje ambicije da se pridruži NATO-u – uvjete koje je Kijev odbio, dok je Zelenskij rekao da neće prihvatiti nikakav dogovor postignut u odsutnosti Ukrajine.
Nakon sastanka, Trump je u utorak pogrešno optužio Ukrajinu za početak sukoba i ponovio još jednu tačku razgovora Moskve rekavši da bi ukrajinski predsjednik trebao održati izbore koji su prekinuti jer je njegova zemlja u ratnom stanju.
Javni rat riječima eskalirao je nakon što je Zelenskij optužio Trumpa za ponavljanje ruskih dezinformacija, što je dovelo do toga da je Trump svog ukrajinskog kolegu označio kao “diktatora bez izbora” i okrivio ga za snažno naoružavanje SAD-a da potroši stotine milijardi dolara “kako bi ušao u rat koji se ne može dobiti”.
Napadi su uslijedili nakon što je američki predsjednik jasno dao do znanja da želi da rat završi što je prije moguće – čak i ako to znači daljnje teritorijalne gubitke za Ukrajinu. Trump je prošle sedmice podigao obrve kada je odlučio održati 90-minutni telefonski razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom prije razgovora sa Zelenskim.
Najava da će Washington i Moskva započeti razgovore izazvala je paniku u Ukrajini i među zapadnim saveznicima Kijeva. Evropski čelnici održali su izvanredni samit u ponedjeljak, ponovivši da se nikakvi mirovni pregovori ne mogu održati bez Ukrajine i njezinih europskih saveznika koji imaju mjesto za stolom.
Ranije ovog mjeseca, Trump je sugerirao da bi SAD trebao dobiti pristup ukrajinskim mineralima rijetkih zemalja u zamjenu za pomoć. Zelenskij je u utorak rekao da su SAD zatražile od Ukrajine da “pokloni” 50% svojih rijetkih minerala bez davanja ikakvih sigurnosnih garancija u zamjenu. On je tu ideju odbacio rekavši: “Ne mogu prodati našu državu”.