Kao odgovor na pitanje zašto Peking ne odustaje od sukoba s Donaldom Trumpom u pogledu carina, odgovor je jednostavan – ne mora to uraditi.
Kineski čelnici rekli bi da nisu skloni pokleknuti pred “nasilnicima” – način na koji je njihova vlada u više navrata označila administraciju predsjednika Sjedinjenih Američkih Država – ali također ima kapacitet učiniti više od bilo koje druge zemlje na svijetu.
Prije nego što je izbio rat carina, Kina je imala ogroman obim prodaje u SAD, ali čak i to je iznosilo samo dva procenta njenog BDP-a, prenosi BBC.
Uz to, Komunistička partija očito ne bi voljela biti upletena u trgovinski rat sa SAD u vrijeme kada se bori riješiti vlastite ekonomske glavobolje, nakon godina krize nekretnina, prenapuhanog regionalnog duga i stalne nezaposlenosti mladih.
Međutim, uprkos tome, vlada je rekla svom narodu da je “u snažnoj poziciji oduprijeti se napadima iz SAD-a”.
Također zna da će Trumpove carine očito naštetiti i američkim izvoznicima.
Trump se hvalio svojim pristalicama da bi bilo lako natjerati Kinu na pokornost jednostavnim uvođenjem carina toj zemlji, ali to se pokazalo krajnje pogrešnim.
Peking se neće predati.
Kineski čelnik Xi Jinping rekao je u petak španskom premijeru Pedru Sanchezu, koji je boravio u posjeti, da bi se njegova zemlja i Evropska unija trebale “zajednički oduprijeti praksi jednostranog nasilja” Trumpove administracije.
Sanchez je pak rekao da trgovinske napetosti Kine sa SAD ne bi trebale spriječiti njenu saradnju s Evropom.
Njihov sastanak održan je u kineskoj prijestonici nekoliko sati prije nego što je Peking ponovno povećao svoje carine na robu iz SAD – iako je rekao da neće odgovoriti na daljnja povećanja američkih tarifa.
Sljedeće sedmice Xi će posjetiti Maleziju, Vijetnam i Kambodžu. Sve su to zemlje koje su Trumpove carine teško pogodile.
Njegovi ministri susreli su se s kolegama iz Južne Afrike, Saudijske Arabije i Indije, pregovarajući o većoj trgovinskoj saradnji.
Osim toga, Kina i Evropska unija su navodno u pregovorima o mogućem uklanjanju evropskih carina na kineske automobile, koje bi umjesto toga bile zamijenjene minimalnom cijenom, kako bi se obuzdao novi krug dampinga.
Ukratko, gdje god pogledate, možete vidjeti da Kina ima opcije.
A analitičari su rekli da ova uzajamna povećanja carina dvije supersila sada postaju gotovo besmislena, jer su već prešla tačku prekidanja velikog dijela trgovine između njih.
Dakle, dizanje tarifa po principu “milo za drago” u oba smjera postalo je više simbolika.
Portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning je u posljednja dva dana objavio slike slavnog predsjednika Maoa Zedonga na društvenim mrežama, uključujući isječak tokom Korejskog rata kada je rekao Americi -u da “bez obzira koliko ovaj rat trajao, nikada nećemo popustiti”.
Iznad toga je objavila vlastiti komentar, poručivši:
“Mi smo Kinezi. Ne bojimo se provokacija. Nećemo odustati.”