Trump je udario na Kanadu, Trudeau je na koljenima. Ko je slijedeći?


Donald Trump raspiruje politički haos u Kanadi intenziviranjem krize koja prijeti svrgavanjem premijera Justina Trudeaua.

Maltretiranje od strane novoizabranog predsjednika borbenog političkog neprijatelja, kojem se ruga kao guverner 51. države čime je uvrijedio američkog lojalnog sjevernog susjeda, najava je ratoborne strategije dok on pretražuje svijet u potrazi za velikim pobjedama u drugom mandatu prije čak i preuzimajući dužnost.

A njegova spremnost da se upusti u unutrašnju politiku saveznika trebala bi biti upozorenje drugim vladama koje razdiru sukobi u mjestima poput Francuske, Njemačke i Južne Koreje, gdje bi politički haos i unutarnje podjele mogli otežati otpor.

Trumpova prijetnja da će nametnuti carine od 25% na kanadsku robu kako bi iznudio akciju Ottawe u vezi s graničnim pitanjima opteretila je Trudeaua strahovima od duboke recesije uoči izborne godine koja će osvanuti s njim u velikim problemima.

Također predstavlja izuzetno tvrd pristup naciji koja ima duboke diplomatske, kulturne i obiteljske veze sa Sjedinjenim Državama, polovica je jednog od najunosnijih svjetskih trgovinskih odnosa i koja je poslala svoje trupe da umru u obrani svog saveznika nakon što je Teroristički napadi 11. septembra 2001.

Trudeau, već klimavi liberalni premijer, možda je pretrpio egzistencijalni udarac ovaj tjedan senzacionalnom ostavkom ministrice financija i potpredsjednice vlade Chrystie Freeland, koja je podnijela optužnicu protiv njegove vladavine nekoliko sati prije nego što je trebala dati kritičnu izjavu o proračunu u parlament.

Političke napetosti između dvaju najmoćnijih kanadskih političara tinjale su mjesecima, a liberali su već izgledali osuđeni na propast na izborima koji se moraju održati do sljedeće jeseni, nakon što su u anketama konzistentno zaostajali za oporbenim konzervativcima za oko 20 bodova.

Ali Trumpovo tarifno kockanje katalizirao je političko izgaranje unutar kanadskog kabineta. U oštrom pismu ostavke, Freeland, dugogodišnji Trudeauov lojalist, učinkovito ga je optužio za promicanje neozbiljne politike koja bi Kanadu ostavila Trumpu.

“Naša se zemlja danas suočava s velikim izazovom. Nova administracija u Sjedinjenim Državama provodi politiku agresivnog ekonomskog nacionalizma, uključujući prijetnju carinama od 25 posto. Tu prijetnju moramo shvatiti krajnje ozbiljno”, napisala je Freeland. “To znači da naš fiskalni prah danas držimo suhim, tako da imamo rezerve koje bi nam mogle trebati za nadolazeći rat carina.” Freeland je nastavio: “To znači izbjegavanje skupih političkih trikova, koje si teško možemo priuštiti i zbog kojih Kanađani sumnjaju da prepoznajemo ozbiljnost trenutka.”

Nakon devet godina na vlasti, Trudeau je prokockao povjerenje mnogih Kanađana i velikog dijela svoje parlamentarne stranke. Puno je nagađanja o tome hoće li se povući početkom sljedeće godine kako bi dopustio svojoj stranci da odabere novog vođu i premijera ili bi glasanje o povjerenju moglo srušiti njegovu manjinsku vladu i pokrenuti prijevremene opće izbore.

“Ne bih rekao da je izbor Trumpa promijenio kanadsku vladu, ali on sigurno mijenja razgovor, mijenja ono što će biti na sljedećim izborima i odgovor ove vlade”, rekao je Matthew Lebo, gostujući profesor na Sveučilištu McGill u Montrealu . “I vjerovatno mijenja vrijeme kada će Justin Trudeau otići”, dodao je Lebo, koji također predaje političke nauke na Sveučilištu Zapadnog Ontarija.

Za Trumpa ove sedmice haosa u kanadskoj politici teško da je mogao bolje proći. Jednim potezom riješio se Freelanda s kojim se sukobio kad je vodila trgovinske pregovore sa SAD-om u njegovom prvom mandatu, a oštetio je Trudeaua kojeg očito ne voli i u svojoj orbiti ga doživljavaju kao slabića, ultraprogresivnog i “probudio se”.

“Velika država Kanada je zapanjena jer je ministrica financija podnijela ostavku ili ju je smijenio guverner Justin Trudeau”, napisao je Trump na Truth Socialu u utorak. “Njeno ponašanje bilo je potpuno toksično i nije nimalo pogodovalo sklapanju poslova koji su dobri za vrlo nesretne građane Kanade. Neće joj nedostajati!!!”

Ovo je osvetoljubivo ponašanje vođe velike nacije prema najvećem trgovinskom partneru. Ali to se uklapa u Trumpov pogled na svaku vanjskopolitičku interakciju kao na transakcijski poslovni spor između dva protivnika u kojem samo jedan može pobijediti.

Čini se da Trumpova taktika djeluje. Trudeau je, na primjer, prošlog mjeseca požurio u Mar-a-Lago u znak poštovanja koji je potvrdio Trumpovu dominaciju u vezi. Ovo je također moglo zaoštriti premijerove napetosti s Freelandom, koji je bio za čvršći kanadski pristup. Trump je također razbio političko jedinstvo sjeverno od granice koje je u prošlosti bilo ključno za pristup Kanade odnosima s Washingtonom. Premijer Ontarija Doug Ford upozorio je, primjerice, da bi Kanada trebala zaustaviti ključni izvoz energije u Sjedinjene Države u znak odmazde za Trumpove prijetnje, što je korak koji ga je udaljio od drugih čelnika u drugim pokrajinama, pogotovo onih u prerijama bogatim ugljikom.

“Želim prodati više električne energije; više moći našim američkim prijateljima i najbližim saveznicima u svijetu. Ali to je alat koji imamo u našoj kutiji s alatima”, rekao je Ford u utorak Erin Burnett iz CNN-a. “Svakog dana isporučujemo 4,3 miliona barela (nafte). Kad bi postojala tarifa za to, to bi povećalo plin za 1 dolar po galonu, to ne bi dobro prošlo.” Premijer Ontarija, progresivni konzervativac, rekao je, međutim, da bi radije radio s Trumpom jer su SAD i Kanada zajedno jači.

Trump zna da djeluje s pozicije snage. Sjedinjene Države su najmoćniji partner u odnosima i dok bi potpuni trgovinski rat naštetio američkim potrošačima, najbrže, najteže posljedice bi se osjetile u Kanadi.

Trumpov zahtjev da Kanada učini više na sprječavanju ilegalne migracije i smanjenju protoka fentanila preko granice donio je obećanja iz Ottawe o stotinama milijuna dolara ulaganja i više graničnih pretraga i osoblja, čak i ako su ta pitanja blijeda u usporedbi sa situacijom na američko-meksičkoj granici.

Ali Trumpov prezir prema savezništvima koje su drugi predsjednici njegovali desetljećima i njegov otpor kompromisima koji odgovaraju objema stranama otežavaju američkim prijateljima održavanje normalnih odnosa sa Sjedinjenim Državama dok je on na vlasti.

Gotovo je sigurno da će ovaj stav postati izraženiji u Trumpovom drugom mandatu. U slučaju Kanade i Meksika, čini se da traži velike ustupke prije planiranih ponovnih pregovora o kontinentalnom trgovinskom sporazumu USMCA, koji je pozdravio kao slavni trijumf u svom prvom mandatu, ali sada želi promijeniti.

Related Posts

1 of 319