Trump je nekad bio opsjednut sprečavanjem nuklearne katastrofe: Danas svijet ulazi u najveću opasnost od Hladnog rata


Donald Trump bio je opsjednut sprečavanjem nuklearnog katastrofe još otkad je bio graditelj 1980-ih.

Tada je Trump navodno predložio, s tipičnom grandioznošću, da će, ako ga predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Ronald Reagan imenuje “ovlaštenim ambasadorom”, okončati Hladni rat “u roku od jednog sata”.

Od tada Trump rijetko prestaje govoriti o ublažavanju opasnosti od nuklearnog oružja.

U svom prvom predsjedničkom mandatu, nedugo prije odlaska na ono što će postati zloglasni summit 2018. s Vladimirom Putinom u Helsinkiju, Trump je nuklearne bombe nazvao “najvećim problemom na svijetu” i sažeo za novinare čemu se nadao postići:

“Nema više nuklearnog oružja bilo gdje u svijetu.”

Trump je često govorio o toj temi i u svom drugom mandatu, uvijek iznova upozoravajući na “Treći svjetski rat”, prenosi Politico.

Sredinom februara je izjavio:

“Nema razloga da pravimo potpuno nova nuklearna oružja. Već ih imamo toliko.”

Stoga je više nego malo zanimljivo uzeti u obzir da je, u manje od tri mjeseca kao predsjednik SAD, Trump već pokrenuo suprotan trend: potencijalno najbrže i najopasnije ubrzanje širenja nuklearnog oružja širom svijeta od ranog Hladnog rata.

Nove nuklearne sile nisu samo odmetničke nacije koje su dugo bile u središtu brige SAD, zemlje poput Irana i Sjeverne Koreje.

Zemlje koje razmišljaju o nuklearnom naoružanju sve su više dugogodišnji saveznici SAD, od Njemačke do Južne Koreje, Japana do Saudijske Arabije.

Suočene s prijetnjom povlačenja SAD iz svojih odbrambenih obaveza, sve više zemalja sada otvoreno govori o prihvatanju bombe – i jednako zabrinjavajuće, zapravo postavljanju nuklearnog oružja ako izbije neprijateljstvo.

Nema niti dokaza da je u naletu aktivnosti koje obilježavaju ono što je Trump nazvao “najuspješnijim” početkom bilo kojeg predsjedničkog mandata u historiji SAD, njegova administracija čak počela računati s implikacijama ovih naizgled kontradiktornih politika.

Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost, James Hewitt, nije direktno odgovorio na pitanja namjerava li Trump otvoriti put saveznicima za dobivanje nuklearnog oružja budući da oni preuzimaju veći teret odbrane u svojim regijama.

No, Hewitt je rekao:

“Predsjednik Trump više puta je upozorio da je nuklearno uništenje najveća prijetnja čovječanstvu i predan je politici koja promovira neširenje nuklearnog oružja širom svijeta.”

Nuklearni stručnjaci, međutim, primjećuju da administracija ima malo osoblja za rješavanje nuklearne proliferacije.

Nekoliko kandidata iz ministarstva odbrane i State Departmenta za Upravu za nuklearnu nacionalnu sigurnost čekaju potvrdu.

U Vijeću za nacionalnu sigurnost još nije imenovano mjesto višeg direktora za kontrolu naoružanja.

“Čuo sam da je to čisti grad duhova”, rekao je Matt Costlow, koji je radio u Pentagonovom Uredu za nuklearnu i raketnu obrambenu politiku u Trumpovom prvom mandatu.

Related Posts

1 of 474