To vam je najveća greška s paradajzom: Frižider mu uništava okus, evo gdje zapravo treba stajati


Treba li baš svo voće i povrće čuvati u frižideru?

Čim se vratite iz trgovine ili s pijace, kese pune lijepog, crvenog i sočnog paradajza idu ravno u frižider. Logično, zar ne? Želimo da povrće što duže ostane svježe. Ali, što ako vam kažemo da time pravite veliku grešku koja paradajz doslovno uništava?

Vjerovali ili ne, frižider je najveći neprijatelj dobrog okusa paradajza.

Kada stavite paradajz na nisku temperaturu, događaju se dvije loše stvari. Prvo, usporava se proces sazrijevanja. Paradajz svoj pun, bogat okus razvija upravo na sobnoj temperaturi. Hladnoća prekida taj proces i ostavlja vas s paradajzom koji je vodenast i bezukusan.

Drugo, i možda još gore – hladnoća trajno mijenja njegovu teksturu. Hladan zrak oštećuje membrane unutar ploda, zbog čega on postaje brašnast i gnjecav. I tako nestaje ona sočna i čvrsta struktura! Enzimi odgovorni za onaj prepoznatljiv, ljetni miris i okus paradajza jednostavno se usporavaju na hladnoći.

Odgovor je jednostavan – na kuhinjskom pultu ili stolu, u zdjeli ili korpi. Idealna temperatura za čuvanje paradajza je sobna, daleko od direktne sunčeve svjetlosti koja bi mogla ubrzati njegovo kvarenje. Tako mu dajete priliku da sazri do kraja i razvije sve arome koje ga čine posebnim.

Postoji i mali trik: ako ga čuvate okrenutog peteljkom prema dolje, može ostati duže svjež jer se tako smanjuje gubitak vlage.

Naravno – kao i u svemu. Ako je paradajz već potpuno zreo, a znate da ga nećete pojesti u narednih dan ili dva, možete ga staviti u frižider. Time ćete privremeno zaustaviti dalje sazrijevanje i spriječiti kvarenje.

Ipak, ključno je da ga izvadite iz frižidera barem sat vremena prije jela. Dajte mu vremena da se vrati na sobnu temperaturu kako bi povratio barem dio svog izgubljenog okusa i arome. Hladan paradajz u salati jednostavno nije – to!

Related Posts