Svjetski lideri stoje u redu i pitaju se samo jedno: Kako preživjeti telefonski razgovor s Donaldom Trumpom


Malo je stvari u politici tako nezgodno kao susret s Donaldom Trumpom. Jedan od njih je polusatni telefonski razgovor.

Baš kao i drugi svjetski čelnici, Keir Starmer još uvijek čeka u redu za svoj prvi razgovor s novopečenim predsjednikom Sjedinjenih Država. Premijer Ujedinjenog Kraljevstva voli isticati da je organizirao dvosatnu večeru na kojoj su jeli piletinu s Trumpom u septembru i dva razgovora prije inauguracije. Ali bilo bi mu bolje da bude na oprezu, piše Politico.

Bilo da se radilo o izbirljivoj, zakopčanoj Theresi May ili o nepoštovanom Borisu Johnsonu – dvoje britanskih premijera tokom Trumpova prvog mandata – razgovori s predsjednikom nekada su bili događaji na blagajnama u Downing Streetu br. 10.

Državni službenici i posebni savjetnici okupili bi se kako bi slušali razgovor koji se odvijao u radnoj sobi njihovog šefa, bilo iz sigurne podrumske sobe br. 10 ili premijerova privatnog ureda jedna vrata dalje.

“Pozivi su bili nevjerovatni… briljantni”, prisjetio se jedan bivši dužnosnik Downing Streeta, koji je – kao i pet drugih s kojima je Politico razgovarao za ovaj prilog – dobio anonimnost da iskreno razgovara. “Svi su bili unutra sa suzama [od] smijeha jer su bili urnebesni.”

“Dnevni red bi vrlo brzo pao u vodu”, priznao je drugi bivši dužnosnik broj 10. Treći je dodao: “Oni nikad nisu bili ono što ste htjeli da budu, općenito. Ako ste zvali u vezi s trgovinom, Izraelom ili nečim drugim, uvijek bi se ugasilo.”

Bivši dužnosnici broj 10 opisuju kako se Trump zalagao za svoje omiljene probleme, kao što su golf, Škotska (dom njegovih golf terena) i vjetroturbine – koje je potonje ponovno iznio sa Starmerom prije Božića, prema The Timesu. Povremeno bi mogao skrenuti u priču koja je bila pred sudovima, tradicionalnom zabranjenom zonom za britanske ministre.

Trump bi čak, rekao je treći bivši dužnosnik, pitao za zdravlje kraljice Elizabete II.

Svaki vođa koji razgovara s Trumpom mora biti “direktan u stvar, robustan i otvoreno transakcijski”, dodala je ta osoba. “Mislim da bih se prijavio samo s jednim ili najviše dva pitanja i smatram se sretnim ako bih uspio spomenuti oba na bilo koji suštinski način.”

Sve ovo predstavlja izazov za Keira Starmera — otvorenog bivšeg tužitelja kojeg je 2022. jedan laburistički kolega nezaboravno nazvao “gospodin Pravila”.

Starmer je insistirao da je imao “stvarno dobar sastanak” s Trumpom u septembru i obećao da će “podići naše partnerstvo na viši nivo”. Downing Street javno se založio za još jedno lice u lice “što je prije moguće”, a dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva nadaju se da bi premijer i ministar vanjskih poslova David Lammy mogli zajedno posjetiti Washington, D.C., u prvih nekoliko Trumpovih sedmica.

Pa ipak, Starmer će se takmičiti za poziciju s desničarskim čelnicima koji su više u skladu s Trumpovom politikom – Italijanka Giorgia Meloni i Argentinac Javier Milei nazočili su inauguraciji – i onima koji nisu opterećeni sporovima s novom administracijom. Trumpov tim napao je članove Starmerove Laburističke stranke zbog pomaganja demokratima na izborima 2024., dok je njegov saveznik Elon Musk pozvao SAD da “oslobodi” Ujedinjeno Kraljevstvo od Starmera zbog timarenja bandi.

Zatim dolazi do sukoba karaktera.

Starmer se protivio populizmu i rekao 2023. da “prezire” svog prethodnika Borisa Johnsona, koji nije imao “nikakva načela… nema integritet”. Ipak, Johnson je bio taj koji je uspostavio bolji odnos s Trumpom od May, prema četvorici bivših dužnosnika broj 10, uključujući trojicu gore citiranih.

Trump ju je “apsolutno uništio” u telefonskim pozivima, rekao je prvi bivši dužnosnik. “Apsolutno nije imala pojma kako se nositi s nekim poput Trumpa. Bila je to župnikova kćerka koju smo slali da se obračuna s vrlo, vrlo tvrdokornim, nemilosrdnim biznismenom koji je bio tu da postigne najbolju ponudu za Amerikance… bilo je više od daška mizoginije.”

Trump bi koristio telefonske pozive kako bi iznio svoje mišljenje o drugim svjetskim čelnicima – čak je omalovažavao May dok je razgovarao s Johnsonom, četvrti bivši dužnosnik Downing Streeta rekao je: “U kasnijim pozivima kada ona više nije bila premijerka, nije bio osobito poštovan prema ona.”

Nasuprot tome, Johnson, prvi bivši dužnosnik, dodao je, “pokorno se dodvoravao Trumpu”, govoreći mu da ignorira “protivitelje” kao što je gradonačelnik Londona Sadiq Khan. Johnson je radio WhatsApp direktno s članovima Trumpova tima i pomogao je uvjeriti predsjednika da odustane od intervjua s TV voditeljem Piersom Morganom, dodao je bivši dužnosnik. “To bilo je zanimljivo, jer Boris nikad nije volio Trumpa. Mislim da je mislio da je vulgaran i pomalo idiot. Ali sigurno ga je igrao nevjerovatno dobro.”

Čak ni Johnsonovo laskanje ne bi uvijek upalilo. Nije uspio uvjeriti Trumpa u zasluge dopuštanja kineskoj firmi Huawei da pomogne u izgradnji britanske 5G telefonske mreže. Britanija se na kraju okrenula i zabranila ga.

Starmer počinje s nezgodnog mjesta. Osim Muskovog beskrajnog prepucavanja i sukoba Laburista s Republikanskom strankom, postoje napetosti oko budućeg veleposlanika u D.C.-u Petera Mandelsona, laburističkog velikana koji je ranije kritizirao Trumpov stav prema Pekingu.

Curenje detalja iz razgovora novoizabranog predsjednika sa Starmerom 18. decembra – uključujući tangentu o pticama koje umiru u vjetroturbinama – nije pomoglo odnosima s nekima oko Trumpa, rekla je osoba upoznata s transatlantskim razgovorima.

Related Posts

1 of 374