Mnogi putnici nesvjesno prave greške prilikom označavanja svog prtljaga, a neke od njih mogu ugroziti njihovu sigurnost, privatnost ili čak povećati rizik od gubitka stvari.
Spremanje za putovanje avionom zna biti dosadno, ali važno je obratiti pažnju na nova pravila. Ako putujete samo s ručnim prtljagom, imajte na umu nova pravila o tekućinama.
Osim toga, aerodromi upozoravaju da ne pričvršćujete vrpce, GoPro kamere ili druge predmete na kofer samo radi lakše identifikacije, jer bi to moglo uzrokovati probleme.
Stručnjaci iz 1st Move International, kompanije za selidbe, također upozoravaju na oznake na prtljazi i što biste (ili ne biste) trebali stavljati na njih. S obzirom na to da na TikToku postoji više od 2,3 miliona objava o personaliziranim oznakama za prtljag, ovo je pravo vrijeme da saznate šta je korisno, a šta može stvoriti probleme.
“Kod izrade oznaka za prtljag važno je pronaći ravnotežu između korisnih informacija i zaštite privatnosti,” kaže Mike Harvey, direktor kompanije 1st Move International. Zbog toga je objavio praktičan vodič o tome koje podatke trebate staviti na oznaku, ali i šta nikako ne smijete napisati.
Na oznaku za prtljag prvo napišite svoje puno ime, tačno onako kako piše na vašem pasošu. To će olakšati uposlenicima aerodroma da vam vrate izgubljeni prtljag. Zatim dodajte svoj broj telefona, ali obavezno napišite i pozivni broj zemlje kako biste mogli primiti poziv bez obzira gdje se nalazite.
Mail adresa također može biti korisna, posebno za međunarodna putovanja. Najbolje je koristiti posebnu mail adresu samo za putovanja, kako biste zaštitili svoju privatnost.
Nikako nemojte pisati svoju kućnu adresu na oznaku za prtljag jer to može ugroziti vašu privatnost i sigurnost. Ako se kofer izgubi, ovi prethodni kontaktni podaci su sasvim dovoljni. Također, nemojte navoditi vrijedne predmete koje nosite.
“Izbjegavajte spominjanje skupih stvari kako ne biste privukli lopove”, upozorava Mike Harvey.
Nemojte zapisivati ni planove putovanja i destinacije. “Takve informacije mogu biti zloupotrijebljene”, dodaje.
Isto vrijedi i za osjetljive podatke, nikada nemojte zapisati brojeve pasoša, socijalnog osiguranja ili police osiguranja na oznaku prtljaga.