Strah i i neizvjesnost se šire planetom: Šta će se desiti ako padne Bashar al-Assad?


Globalni dionici sada moraju računati s geopolitičkim učinkom ofanzive pobunjenika koju vodi islamistička skupina u Siriji, a koja bi potencijalno mogla ugroziti vlast predsjednika Bashara al-Assada nad zemljom.

Sirijski pobunjenici su munjevito napredovali na sjeveru zemlje, zauzevši dva velika grada: Alep, drugi najveći grad, i Hamu, strateški važan grad koji leži na vitalnoj opskrbnoj ruti. Pobunjenici kažu da će napredovati južnije do Homsa, nešto više od 180 kilometara od sirijske prijestolnice Damaska.

“Kada govorimo o ciljevima, cilj revolucije ostaje rušenje ovog režima. Naše je pravo upotrijebiti sva raspoloživa sredstva za postizanje tog cilja”, rekao je Abu Mohammad al-Jolani, bivši borac Al Qaide koji sada predvodi pobunu, u intervjuu za CNN u četvrtak.

Iako Assad ima mnogo neprijatelja u regiji i izvan nje, njegov pad ne bi svi pozdravili.

Zapadne i arapske države, kao i Izrael, željele bi vidjeti smanjenje utjecaja Irana u Siriji, ali nitko ne želi da radikalni islamistički režim zamijeni Assada. Za Rusiju bi pad Sirije mogao značiti gubitak najbližeg bliskoistočnog saveznika i potkopavanje njene sposobnosti da projicira moć dok ratuje u Ukrajini. Što se tiče Irana, to bi moglo razbiti njegovu takozvanu Osovinu otpora, koju čine savezničke države i milicije.

Evo kako bi događaji u Siriji mogli utjecati na ključne igrače na Bliskom istoku:

Napredovanje pobunjenika u Siriji označava prvi pravi test predanosti moćnih arapskih država da se pomire s Assadom.

Na vrhuncu građanskog rata u Siriji, sunitske arapske države, uključujući regionalne moćnike Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, prekinule su veze s Assadovim režimom koji je saveznik Irana, pokušale ga izolirati i bacile svoju težinu iza oporbenih skupina koje su ga pokušavale srušiti, videći to kao priliku za obuzdavanje regionalnog utjecaja Teherana.

Ali Assad je, uz pomoć Rusije, Irana i libanonskog Hezbollaha, preživio i povratio teritorij koji su pobunjenici izgubili. Pod teškim američkim sankcijama, Sirija se pretvorila u ono što neki stručnjaci nazivaju “narko-državom”, raspirujući krizu s drogom u susjednim zemljama.

Nova stvarnost u Siriji potaknula je arapske nacije da pruže ruku Assadovom režimu, a tijekom proteklih nekoliko godina Saudijska Arabija i UAE predvodili su napore prema njegovoj regionalnoj i međunarodnoj rehabilitaciji. Godine 2023. sirijski režim ponovno je primljen u Arapsku ligu.

Više od desetljeća nakon što su podržale sirijsku oporbu, arapske države Zaljeva, uključujući Saudijsku Arabiju i UAE, sada su na strani Assada dok se on ponovno suočava s pobunom.

“U 2011., vrlo velik broj zemalja prilično je brzo došao do stava da bi im bilo bolje ako Assad padne i željeli su ga se riješiti… ali Saudijci, Emiraćani i drugi u regiji to sada vide kao izazovna i destabilizirajuća situacija za njih ako Assad padne u ovom trenutku”, rekla je Trita Parsi, izvršna potpredsjednica Quincy instituta sa sjedištem u Washingtonu.

Na svom godišnjem summitu Vijeća za saradnju u Zaljevu (GCC) prošlog vikenda, čelnici Zaljevskih arapskih zemalja pozvali su na očuvanje teritorijalnog integriteta Sirije, proglasili poštivanje njezina suvereniteta i odbacili regionalno uplitanje u njezine unutarnje stvari. Nasuprot tome, izjava nakon summita GCC-a 2011. pozvala je Assada da “odmah zaustavi mašinu za ubijanje, prekine krvoproliće i oslobodi zatvorenike”.

“Mogli bismo vidjeti da bi mnoge od tih zemalja željele iskoristiti situaciju kako bi poboljšale vlastitu poziciju unutar Sirije, posebice s Iranom, ali to zahtijeva da Assad bude oslabljen, ali ostaje – vrlo različita pozicija od one koju su imali ranije kada bacali su sve na njega kako bi ga se svi zajedno riješili”, rekao je Parsi.

Iran je iskoristio Siriju za širenje svog regionalnog utjecaja preko proxy skupina stacioniranih u zemlji. Islamska Republika, zajedno sa svojim najstrašnijim opunomoćenikom Hezbollahom, pokazala se ključnom u održavanju Assada na vlasti, pomažući sirijskim vladinim snagama da povrate izgubljeni teritorij, dok je slala vlastite zapovjednike Islamske revolucionarne garde (IRGC) da savjetuju Assadovu vojsku.

Nakon što je palestinska militantna skupina Hamas pokrenula svoj napad na Izrael u listopadu prošle godine, Hezbollah je počeo razmjenjivati ​​vatru s Izraelom, što je potaknulo izraelsku odmazdu u kojoj su ubijeni čelnici skupine i značajno oslabili njezine sposobnosti. Kao rezultat toga, Hezbollah je povukao svoje snage iz Sirije kako bi se usredotočio na svoj rat s Izraelom, ostavljajući Assada izloženim, kažu stručnjaci.

U Siriji je Izrael dosljedno gađao iransko osoblje i opskrbne rute korištene za prijenos oružja svojim opunomoćenicima. Pad Alepa i potencijalno drugih gradova koji graniče s Libanonom mogao bi dodatno poremetiti te rute, stavljajući Iran u težak položaj. Prošlog tjedna, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi rekao je za katarsku novinsku kuću Al Araby Al Jadeed da će Teheran razmotriti slanje trupa u Siriju ako to zatraži Assadov režim. Međutim, eskalacija rata u Siriji mogla bi potkopati napore Irana da nastavi diplomaciju sa Zapadom i arapskim državama.

Gubitak Sirije bio bi “velik udarac” za Iran, rekao je Parsi. “Ulaganje koje su Iranci napravili u Siriji je vrlo značajno, to je važan kopneni most prema Libanonu, ali i savezništvo koje Iranci imaju s Assadovim režimom trajalo je kroz povijest Islamske Republike.”

Iran bi također mogao koristiti svoje opunomoćenike u regiji kao polugu u potencijalnim pregovorima s nadolazećom Trumpovom administracijom, rekao je Parsi.

“Ako Iran izgubi previše svoje pozicije u regiji, hoće li biti preslabi da pregovaraju? Ali ako uzvrate kako bi pokušali zadržati što je moguće više tog položaja, riskiraju li eskalaciju rata do točke u kojoj diplomacija više neće biti moguća?” rekao je. “Oni dobro hodaju u ravnoteži,”

Related Posts

1 of 316