Nakon što je austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger na društvenoj mreži X objavila da je imala “vrlo dobar telefonski razgovor” s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom tokom povratka iz Lavova i da su tom prilikom razgovarali o “ruskom ratu agresije protiv Ukrajine, Zapadnom Balkanu, povećanju bilateralne saradnje između SAD-a i Austrije, kao i o Beču kao mogućem mjestu za mirovne pregovore”, oglasio se i američki State Department.
U saopćenju koje je potpisala glasnogovornica Tammy Bruce, navodi se da je “državni sekretar Marco Rubio razgovarao s ministricom vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger”.
“Državni sekretar Rubio naglasio je našu kontinuiranu posvećenost demokratskim vrijednostima i sigurnosti u Evropi”, stoji u saopćenju.
Također je istaknuto da je “sekretar izrazio zahvalnost za austrijska ulaganja u Sjedinjene Američke Države”, a oba sagovornika su “naglasila prilike za dodatna ekonomska ulaganja, saradnju na industrijskim proizvodima dvostruke namjene, te potrebu da evropske zemlje povećaju izdvajanja za odbranu”.
Posebno je značajno da je američka strana ovom prilikom ponovo istakla i BiH kao temu od posebnog interesa.
“Državni sekretar naglasio je našu posvećenost stabilnosti u Bosni i Hercegovini”, navedeno je, uz dodatak da je razgovor uključivao i “potrebu postizanja prekida vatre u Ukrajini”.
Ovaj razgovor dolazi svega nekoliko dana nakon što je predsjednica NEOS-a i austrijska šefica diplomatije Meinl-Reisinger postala meta oštrih kritika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. On ju je optužio da “misli da je historija počela jučer i da joj to daje pravo da RS uči demokratiji”, tvrdeći i da je “neprijateljski nastrojena prema hrišćanima u BiH” te da “ne zna ništa o BiH, niti je može pronaći na karti”.
Dodik je dodatno poručio da “mi u RS nismo spremni da ostanemo u političkim aranžmanima u kojima nas ponižavaju, brišu i ucjenjuju”, aludirajući upravo na političke stavove koje, kako tvrdi, zagovara Meinl-Reisinger.
Dok austrijska ministrica putem društvenih mreža izražava zadovoljstvo američko-austrijskim odnosima, te ističe važnost Zapadnog Balkana u međunarodnim razgovorima, američka administracija jasno stavlja do znanja da stabilnost u BiH ostaje jedan od prioriteta njihove vanjske politike.