Šta kada čokolada “procvjeta”? Da li je još uvijek sigurno jesti ili je treba hitno baciti


Kupili ste čokoladu, otvorili je i vidjeli sive ili bijele mrlje koje podsjećaju na plijesan? Ako se pitate treba li je baciti, stručnjaci kažu: „Ne, takva čokolada je sigurna za jelo.“

Svi oblici čokolade – pločice, prelivi, bomboni – mogu razviti bjelkaste mrlje. Najčešće je to zbog dva razloga. Prvo, čokolada sadrži malo vlage, pa mikroorganizmi teško rastu unatoč velikoj količini šećera. Drugo, kakao je bogat prirodnim antioksidansima koji sprječavaju da se masti užegnu i oksidiraju.

Te mrlje na čokoladi nastaju kada se loše temperirana čokolada čuva duže vrijeme na toplom i vlažnom mjestu. Taj prahasti sloj, poznat kao „cvjetanje“, nastaje nakupljanjem masti ili šećera na površini čokolade. Masno cvjetanje je posljedica topljenja i preoblikovanja masti u velike vidljive nakupine, dok šećerno cvjetanje nastaje kada se šećer rastopi i stvori tanku koricu.

Vrijedi znati da tamna čokolada može trajati najmanje dvije godine od datuma proizvodnje, dok mliječna i bijela traju otprilike upola kraće zbog mliječnih masti koje brže užegnu od kakaovog maslaca.

Čokolada koja je posivjela zbog „cvjetanja“ je sigurna za jelo, ali ako primijetite plijesan, druge promjene ili je istekao rok trajanja, bolje je da je bacite.

Related Posts