Sjećate li se Walkmana: Kako je mali kasetofon zarobio cijeli svijet


Prvog jula 1979. godine, u prodavnicama elektronike u Japanu, prvi put je na tržište stigao srebreno-plavi kompaktni uređaj nazvan “Walkman TPS-L2”. Ovaj proizvod nije bio samo prvi kasetofon koji se mogao nositi sa sobom, već i početak lične muzičke revolucije koja je promijenila način na koji su ljudi pristupali, uživali i živjeli muziku tokom narednih decenija.

Walkman je bio proizvod kompanije Sony, japanskog giganta u elektronici, poznatog po proizvodima kao što su Trinitron televizori i kasetofoni. Malo ko je očekivao da će ovaj, naizgled “ekscentrični” uređaj (bez zvučnika, bez funkcije snimanja, samo za slušalice) postati ključni proizvod koji će Sony pretvoriti u globalnog lidera u muzici i zabavi. Ideja za Walkman nastala je iz lične potrebe Masarua Ibuke, suosnivača Sonyja, koji je želio mali uređaj za slušanje muzike tokom dugih letova. Sonyjevi inženjeri su modifikovali postojeći Pressman snimač, uklonili snimanje, dodali pojačalo za slušalice i tako nastao Walkman. Ime “Walkman” potiče od “Pressman” i nosi osjećaj slobode, mobilnosti i individualnosti. Pri lansiranju, mnogi su bili skeptični jer je uređaj bez zvučnika i sa samo slušalicama koštao 33.000 jena. Ko bi to kupio?

Sony je napravio nešto neobično: pokrenuli su ulične marketinške kampanje, dijelili Walkmane mladima i pozivali ih da ih nose i šetaju po Tokiju. Rezultati su nadmašili sva očekivanja. Walkman je brzo postao tehnološka modna ikona i simbol načina života.

Prvi Walkman TPS-L2 imao je metalno kućište, dva priključka za slušalice (za slušanje u paru) i “hotline” tipku za razgovor bez skidanja slušalica, što je tada djelovalo futuristički. Najvažnije, Walkman je učinio muziku ličnom, prenosivom i dostupnom uvijek i svuda — dok trčite, vozite se ili se odmarate u parku.

U manje od 10 godina prodato je 50 miliona Walkmana širom svijeta, što je bilo mnogo više nego što je Sony očekivao. Do 2009. godine prodaja je premašila 400 miliona, uključujući kasetofone, CD, MiniDisc i MP3 modele. Walkman je redefinisao lični pristup muzici i otvorio put današnjim uređajima kao što su iPod, muzički telefoni i streaming servisi.

Walkman nije bio samo uređaj, već simbol generacije. Tokom 80-ih i 90-ih postao je nezaobilazan za mlade širom svijeta. Njegov prepoznatljiv izgled — mali kasetofon, narandžaste slušalice, korisnik koji se njiše uz muziku — postao je dio pop kulture, prisutan u filmovima, muzičkim spotovima i modnim časopisima. Također, pokrenuo je utrku između velikih kompanija da osvoje tržište prenosivih muzičkih plejera, ali Sony je sa inovacijama držao primat više od dvije decenije.

Ulaskom u 21. vijek i digitalnom muzikom, Walkman je postepeno izgubio popularnost. Sony je 2010. godine zvanično prestao proizvoditi kasetofone pod ovim brendom, završivši zlatno poglavlje u industriji. Ipak, Walkman nije nestao – danas je brend zadržan za audiofile i uređaje za visokokvalitetni zvuk. Posljednjih godina doživljava i nostalgični povratak – mladi ponovo otkrivaju kasete i originalne Walkmane, uživajući u posebnom doživljaju muzike kojeg digitalni formati ne mogu pružiti. Video tutorijali o popravljanju Walkmana i usporedbama zvuka kazete i MP3-a postaju sve popularniji na YouTubeu i TikToku.

Walkman je uveo koncept “muzika je tvoja”, ne dijeljena preko radija ili zvučnika, nego s tobom, u slušalicama, u svakom trenutku i na svakom koraku. Više od 40 godina kasnije, duh Walkmana – sloboda, mobilnost i personalizacija – i dalje živi u modernim muzičkim platformama. Zato ovaj mali kasetofon zaslužuje da bude upamćen kao jedan od najvažnijih izuma 20. vijeka.

Related Posts

1 of 538