Sedam ključnih razloga zbog kojih Trump ne razumije Putina. Ruskom lideru ne treba mir nego…


Mogli biste pomisliti da bi ruski predsjednik Vladimir Putin žarko želio postići mirovni sporazum u Ukrajini.

Procjenjuje se da su gubici u ratu koji je započeo dostigli 700.000 poginulih i ranjenih ruskih vojnika.

I dalje gubi čak 1.000 vojnika dnevno, dok jedva osvaja teritoriju.

Njegova ekonomija ide prema stagflaciji, a cijene ključnih namirnica za široku potrošnju skaču.

Štoviše, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump maksimalno olakšava Putinu postizanje dogovora.

U ludoj jurnjavi za “mirom”, Trump je prilično popločao Putinov put do pregovaračkog stola preventivnim ustupcima i klimanjem na propagandne laži Kremlja, preonsi Politico.

Od prihvatanja ruske tvrdnje da je invazija bila odgovor na težnju Ukrajine da se pridruži NATO-u do insistiranja da se Ukrajina odrekne teritorija koji je zauzela Rusija, do delegitimizacije ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i uskraćivanja mogućnosti korištenja evropskih mirovnih snaga te uskraćivanjem američkih sigurnosnih garancija, Bijela kuća je prihvatila većinu retorike i uvjeta Moskve.

Ipak, umjesto da pospremi poklone u džep, prihvati prekid vatre i krene prema onome što bi moglo postati pobjeda, ako ne i trijumf, Putin odugovlači.

Trumpov izaslanik Stephen Witkoff održao je u petak treći sastanak s Putinom koji je završio s malim napretkom, kao i njegova prethodna dva.

A dva dana kasnije, Rusija je pokazala svoje stalno prkošenje Trumpovim nastojanjima za mirom smrtonosnim napadom tokom crkvene službe na Cvjetnicu u kojem su ubijeni desetine vjernika u Ukrajini.

Očigledna razlika između tolikih ponuda Bijele kuće i odsustvo reakcije Putina možda je konačno zapelo Trumpu za oko.

Kad je Putin, kao uvjet za primirje u crnomorskom bazenu, koji su ukrajinski dronovi uveliko očistili od ruskih ratnih brodova i osigurali nesmetanu trgovačku plovidbu, zatražio oduzimanje suvereniteta Ukrajini tako što bi je učinili štićenicom Ujedinjenih naroda, Trump se konačno obrušio prijetnjom sekundarnih sankcija na rusku naftu.

A u petak nakon Witkoffooga neuspješnog sastanka, objavio je frustriranu poruku:

“Rusija se mora pokrenuti. Previše ljudi umire, hiljade sedmi;no, u užasnom i besmislenom ratu.”

Istina koja je do sada izmicala Trumpu i njegovoj administraciji jest da Putin zapravo nema interesa pregovarati o miru s Ukrajinom.

Nesposobnost Trumpove administracije da vidi ovu jednostavnu činjenicu velikim je dijelom posljedica iste tri slijepe tačke koje muče gotovo sve američke predsjednike u vezi Rusije – neznanje o zemlji, povjerenje u njihov lični dar uvjeravanja i nesposobnost uvažavanja ideoloških i političkih imperativa koji pokreću autoritarne režime.

U sva tri područja čini se da je Donald Trump nadmašio svoje prethodnike u Bijeloj kući.

Evo sedam razloga zašto Putin odbija mirovne inicijative:

Ne postoji bolji međunarodni kontekst za diktaturu od rata.

Kao što je arhitekt hladnoratovskog obuzdavanja Sovjetskog Saveza, George Kennan, jednom rekao, “sovjetske su vođe morali tretirati vanjski svijet kao neprijateljski jer je to bio jedini izgovor za diktaturu bez kojeg ne znaju kako vladati.”

Related Posts

1 of 492