Savjet SDA-ovih načelnika i gradonačelnika: Traže hitne reforme sistema civilne zaštite


Savjet gradonačelnika i načelnika iz Stranke demokratske akcije (SDA) održao je sjednicu u Konjicu, gdje su usvojeni zaključci koji ukazuju na niz problema i potrebu za hitnim reformama u sistemu civilne zaštite na svim nivoima vlasti.

U saopćenju objavljenom na zvaničnom Facebook profilu stranke, navodi se kako Savjet “ističe hitnu potrebu za unapređenjem sistema civilne zaštite, s jasno definiranim nadležnostima između federalnog, kantonalnog i lokalnog nivoa, te uspostavom jedinstvenog protokola za koordinaciju u vanrednim situacijama”. Također, ukazano je na nužnost jačanja lokalnih kapaciteta kroz “obuku i opremanje štabova civilne zaštite, modernizaciju infrastrukture i osiguranje stalne operativne spremnosti”.

Naglašena je i važnost “aktivnog uključivanja komunalnih službi i građana u kriznim situacijama, uz kontinuiranu edukaciju kao ključ efikasne reakcije na vanredne okolnosti”.

Savjet SDA smatra kako je za efikasno odgovaranje na požare “potrebna nabavka savremene opreme, uključujući helikoptere i air tractor avione specijalizirane za gašenje šumskih požara”, te predlaže formiranje “specijalizirane zračne jedinice unutar Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ)”. Uz to, naglašava se potreba za “modernizacijom vatrogasnih stanica, unapređenjem obuke i sistemom stimulacija za dobrovoljce”.

Posebna kritika upućena je postojećem Zakonu o javnim nabavkama, koji se, kako navode, pokazao neefikasnim u kriznim situacijama. “Proces ugovaranja mora biti brz, efikasan i jasan u tumačenju”, poručuju, ističući primjer sanacije pruge u Jablanici kao dokaz lošeg sistema: “Sanacija je na kraju završena donacijama, jer se niko nije usudio ugovoriti potreban posao”.

Kada je riječ o Zakonu o vatrogastvu, Savjet traži njegovo usklađivanje s odlukama Ustavnog suda i prilagodbu lokalnim zajednicama. Upozoravaju da “ukidanje Fonda za vatrogastvo ugrožava budućnost opremanja vatrogasnih jedinica” i kritikuju prijedlog da se finansiranje zasniva isključivo na procentu dobiti.

Savjet dalje naglašava da Federalna i kantonalne uprave civilne zaštite, uz podršku dužnosnika SDA, moraju “preuzeti i pojačati koordinirajuću ulogu u jačanju struktura civilne zaštite”, uključujući standardizaciju opreme i zajedničke nabavke, poput “helikoptera za gašenje požara i transport pacijenata, poljskih kuhinja i sistema veza”.

Na kraju, predloženo je i pokretanje izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara, posebno u segmentu finansiranja civilne zaštite.

Related Posts