Ratovi u budućnosti mogli bi biti nešto najmračnije što je čovječanstvo vidjelo do sada


Bežični dojavljivači koje su koristili članovi Hezbolaha (organizacije koju podržava Iran) detonirali su u Libanonu u utorak, usmrtivši najmanje devet osoba i ranivši njih oko 2800, od kojih je 200 u kritičnom stanju, rekao je libanonski ministar zdravstva. I Hezbolah i Libanon okrivili su Izrael za to.

Glasnogovornik američkog State Departmenta izjavio je da Washington nije bio uključen u incident i da nije bio unaprijed svjestan bilo kakvog napada.

Američki i drugi dužnosnici rekli su za The New York Times da je Izrael izveo napad postavljanjem eksploziva u pošiljku dojavljivača tajvanske proizvodnje, a oni su poslani u Libanon.

Pejdžere je naručio Hezbolah, a oni su neovlašteno mijenjani prije nego što su stigli u Libanon, rekli su neki dužnosnici. Trojica dužnosnika izjavila su da su bili programirani da detoniraju nakon što prime određenu poruku.

Do sada nitko nije preuzeo odgovornost za napad, iako je Sky News Arabia, pozivajući se na neimenovane izvore, izvijestila da je Mossad, izraelska vanjska obavještajna služba, postavio eksploziv. Ako Izrael stoji iza napada, to bi imalo ‘duboke implikacije’ za Hezbolah i budućnost ratovanja, napisao je Mick Ryan, bivši australski general bojnik, prenosi Business Insider.

‘Ovo je još jedan dokaz da su pojedinci sve ranjiviji na vrlo precizne i personalizirane napade’, rekao je. Ryan je pritom naveo korištenje naoružanih dronova s pogledom iz prvog lica (FVP) na ratištima u Ukrajini i Rusiji, za koje je rekao da pokazuju kako je upotreba smrtonosnih personaliziranih napada eskalirala u posljednje dvije godine.

Rekao je da je korištenje eksplozivnih mobilnih naprava bilo ‘relativno’ rijetko u prošlosti, a da je ovaj najnoviji incident pokazao kako su smrtonosni osobni napadi mogući u velikim razmjerima i ‘daleko’ izvan bojnog polja.

‘Ovakve vrste napada također ne zahtijevaju resurse države’, rekao je. ‘Moguće je da ih izvrše motivirani pojedinci ili skupine ako mogu pristupiti osobnim uređajima vladinih dužnosnika ili političara.’

Takav napad ne bi trebao biti iznenađenje, smatra Ryan: ‘Države razvijaju sve preciznije načine ciljanja pojedinaca, opreme i instalacija otkako su američke zračne snage razvile laserski navođene bombe tijekom Vijetnamskog rata.’ Jusuf Munajer, viši suradnik u Arapskom centru u Washingtonu, iznio je slično opažanje. Rekao je da napad pejdžerom na Hezbolah ‘otvara opasnu Pandorinu kutiju’ i čini gotovo svakoga ‘hodajućom otkucavajućom bombom’.

‘Neće dugo proći i ovu će tehnologiju koristiti mnogi akteri’, predviđa Munajer.

Related Posts

1 of 181