Raport u posjeti Hidrogradnji: Firma u stečaju, ali ima milionske prihode. ‘Teško je u BiH za bilo šta uzeti 88 miliona KM’


Nekadašnji građevinski gigant svjetske reputacije i sjaja Hidrogradnja d.d. Sarajevo, koja je od 2016. godine u stečaju, ponovo je na prodaju.

Početna cijena je 88 miliona KM.

Ekipa Raporta bila je u posjeti ovoj kompaniji sa sjedištem na Ilidži.

Stečajni upravnik Zijad Fazlagić za Raport kaže da je predviđeno da javno nadmetanje bude održano 10. aprila u sjedištu kompanije.

U razgovoru sa Fazlagićem, koji je na toj poziciji od 2016. godine, saznajemo da uprkos tome što je godinama u stečaju, Hidrogradnja posluje s godišnjim prihodom između deset i 12 miliona KM, a u prošloj godini su zabilježili i pozitivno poslovanje. 

„Pozitivno smo poslovali u prošloj godini, imamo 1,2 miliona KM dobiti, ali moramo vršiti pokriće ranijih gubitaka, prije mog dolaska, jer pokriće gubitaka ide na teret pozitivnog poslovanja”, kaže Fazlagić za Raport. 

Dok razgovaramo s Fazlagićem, ispred nas na stolu je referentna lista ove kompanije koja je u proteklih više od sedam decenija otkako je osnovana davne 1947. godine uspješno izgradila čak 27 hidroelektrana u BiH i u svijetu.

Svoj put uspjeha je Hidrogradnja ovjekovječila i na projektima cestogradnje, cestovnih mostova i tunela, željeznice, željezničkih mostova, brojnih objekata različite namjene…

Iako su o Hidrogradnji, njenom uspjehu i nažalost padu do kojeg su doveli nemar i loše upravljanje i bivših vlasti u FBiH ispisane desetine stranica novinarskih tekstova, neizbježno je ponovo postaviti pitanje, “je li kompanija s ovako respektabilnim rezultatima i nekadašnjim ugledom, morala otići u stečaj“. 

Stečajni upravnik Zijad Fazlagić kaže kako je on u Hidrogradnju došao kada je u toj kompaniji stanje već bilo alarmantno.

“O tome šta je bilo prije ja ne mogu govoriti. Kada sam došao ovdje, bilo je beznađe.

Ljudi nisu ništa radili, kamenolom Hadžići bio je u stanju kao da je na njega pala atomska bomba, kamenolom Kakanj također.

Moj zadatak po Zakonu o stečajnom postupku je bio da kažem šta dalje. I ja sam na iznenađenje mnogih rekao ‘idemo u nastavak poslovanja’. 

U to vrijeme, kompanija nije imala nijednu marku i bilo je prijavljenih dugova oko 240 miliona KM.

Računi su bili blokirani, četiri godine prije otvaranja stečajnog postupka se nije radio nikakav remont i u jednom takvom stanju, ja sam napravio plan i izvijestio sud da se proizvodnja može nastaviti, što su oni i odobrili”, priča Fazlagić za Raport.

U vrijeme dolaska Fazlagića za stečajnog upravnika u Hidrogradnji je bilo oko 550 radnika.

Shodno zakonu, svi su morali biti otpušteni, a onda je na određeno vrijeme izvršen prijem oko 120 radnika.

Taj broj danas varira, u zavisnosti od potrebe iznosi i do 150 radnika.

Proteklih godina, uprkos tome što je u stečaju i što je kompanija limitirana u brojnim pogodnostima koje imaju druge firme, u Hidrogradnju je uloženo nekoliko miliona maraka.

“Zavrnuli smo rukave i počeli s ‘oživljavanjem’ firme koja je bila zamrla. Uradili smo brojne remonte u proizvodnji i uprkos tome što kao firma u stečaju nemamo pravo ni učešća na tenderima, niti na kredite, obnovili smo hotel na Čavljaku, uložili oko 500 000 KM da u Hadžiće vratimo proizvodnju, isplaćivali plaće i sve to iz tekućeg poslovanja.

Related Posts

1 of 387