Raport sa promocije knjige ‘Bazen’: Roman od 15 poglavlja priča o korisnicima bazena, a njihove sudbine su ugrađene u mozaik pločica


Večeras je u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine promovirana knjiga “Bazen”.

Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije „SA Sinfonietta” iz Sarajeva i „Udruženje Hila” iz Zrenjanina realizirali su drugu promociju knjige u sklopu projekta Dijahronijski kontrapunkt koji je podržao British Council u okviru projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan” (CC4WBs).

CC4WBs je finansiran od strane Evropske unije, i ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski utjecaj u ovom regionu.

Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj poboljšati učinak kulturnog i kreativnog sektora kako bi unaprijedio vještine, znanja i pristup financijskoj pomoći, povećao konkurentnost te omogućio održivu koprodukciju i cirkulaciju dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.

Ansambl ‘SA Sinfonietta’ je izveo improvizacije inspirisane knjigom, dok su o knjizi govorili: Ana Vučković, Šejla Šehabović i Vladimir Arsenić.

Podijeljen na petnaest poglavlja roman Ane Vučković Bazen će ispričati priču o svojim korisnicima, od kojih će svaka, svojstvom lične sudbine, biti ugrađena u mozaik pločica na njegovoj ivici kojim se sprečava klizanje na vlažnim površinama. Na taj način gradi se patchwork struktura teksta koji u cjelini postaje „velika priča“ o onome što je ostalo nakon Velikog praska koji je razorio jednu veliku i stvorio sedam malih zemalja koje međusobno žive u vječitoj zavadi.

Junaci romana “Bazen” dolaze sa svih nivoa socijalne ljestvice. Na taj način se bazen od dekadentnog prostora obilježenog specifičnim mirisima, bojama i ukusima, pretvara u demokratsku agoru, melting pot, pa čak i u ono što je nekad bila uloga hamama, turskih kupatila u kojima su se rješavale važne stvari, u kojima je jedno društvo živjelo u svojoj punoći. Pa tako osiromašeni roker dijeli stazu za plivanje s bivšom filmskom divom, aktuelnim lokalnim nasilnikom i wannabe kriminalcem, i/ili ženom koja je pretplatnu kartu za bazen osvojila u nagradnoj igri. Svim ovim likovima, svojevrsnim labrijerovskim karakterima, junacima našeg doba, zajedničko je to da su nekad bili bolji, da je bazen mjesto njihove rekonvalescencije, oporavka, povlačenja iz vreve u tišinu koju kvare jedino zaveslaji ruku i nogu. Bazen je mjesto kontemplacije. Ili, ako ćete najpreciznije, bazen je mjesto pripovijedanja.

Ko je ili, tačnije, šta je glavni lik romana? To je naracija sama po sebi. Priča koju pričamo sebi dok ponavljamo radnje koje nas održavaju na vodi i vode od zida do zida, ukrug. Priča koja nastaje gledajući plivače, njihove glave u kapama za plivanje ili njihova tijela koja se trljaju peškirom ili sapunaju pod tušem. Bazen je dodatak Hiljadu i jednoj noći, on je priča koja se izmišlja i samim tim postaje istinitija od stvarnih povijesti.

Ana Vučković rođena je 1984. godine u Beogradu. Završila je studije dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a zatim i master-studije filmologije na istom fakultetu na temu filmskog stila. Novinarka je Radio Beograda 2, gdje priprema i vodi nekoliko emisija posvećenih filmu i popularnoj kulturi. Pisala je za mnoge portale i novine, među kojima je bio i City Magazine i Marie Claire, a sada je saradnica portala Velike priče. Jedno vrijeme je radila i na internet radio stanici Radio Aparat. Objavila je šest knjiga proze: Epoha lipsa juče, Lust ‘n’ Dust, Plišani soliter, Surfing Serbia, Yugoslav i najnovija knjiga Bazen. Dva puta su Anini romani bili u najužem izboru za NIN-ovu nagradu, a prevedeni su na engleski, makedonski, njemački, malteški i grčki jezik. Dobitnica je Elle Style Award za književnost 2020.

Ansambl ‘SA Sinfonietta’ učestvovaće na promociji kroz improvizovane muzičke interpretacije inspirisane romanom Bazen i na taj način uspostaviti dijalog između muzičkog i književnog izraza te istražiti načine na koje se narativnost romana može prevesti u melodiju, ritam i zvuk-navodi se u saopćenju Udruženje “Strings Attached Sinfonietta”.

Related Posts

1 of 347