Psiholozi upozoravaju da pretjerano korištenje društvenih mreža poput Instagrama i TikToka može biti jasan znak narcisoidnosti. Narcizam je osobina ličnosti koja se opisuje kao sklonost usmjerenosti na sebe, pretjerano visoko mišljenje o vlastitoj važnosti, manjak empatije i stalna potreba za divljenjem. Osobe koje pokazuju narcističke crte ličnosti sklonije su mentalnim poteškoćama, problemima u vezama i ovisnostima, pokazala su brojna istraživanja.
Novo istraživanje otkriva jedan jednostavan način kako prepoznati imate li vi – ili neko vama blizak – takve osobine: obratite pažnju koristi li osoba kompulzivno društvene mreže i ima li poteškoća s prekidanjem te navike. Prema naučnicima s Univerziteta u Gdanjsku, upravo ta dva ponašanja upućuju na moguću ovisnost o društvenim mrežama, a ona je povezana s određenim oblicima narcizma.
Kako bi istražili tu povezanost, naučnici su proveli dvije ankete s ukupno 665 korisnika društvenih mreža, u razmaku od osam mjeseci. Rezultati su pokazali da su osobe s određenim narcističkim sklonostima češće razvijale ovisnost o društvenim mrežama. Neke od najizraženijih osobina bile su želja za divljenjem, takmičarski duh te potreba da budu “junaci” u tuđim očima.
S druge strane, osobine poput neprijateljstva prema drugima i emocionalne distance češće su se razvijale kao posljedica sve češćeg korištenja društvenih mreža, što upućuje na to da te osobine mogu biti nuspojava ovisnosti.
Naučnici vjeruju da je poveznica u činjenici da su narcisoidne osobe izrazito zaokupljene svojim imidžem, a društvene mreže su upravo platforme koje potiču stalno uspoređivanje i potrebu za potvrdom od drugih.
Istraživači su također upozorili na širi kontekst problema – osobe koje su ovisne o društvenim mrežama često imaju smanjenu socijalnu interakciju uživo, poremećen san te lošije akademske ili poslovne rezultate.
Simptomi uključuju stalno provjeravanje mreža bez kontrole, emocionalnu ovisnost o online interakcijama te nemogućnost prestanka uprkos negativnim posljedicama.
Ovisnost je češća kod osoba s niskim samopouzdanjem, osjećajem usamljenosti i izraženim strahom da će propustiti nešto važno (tzv. FOMO – fear of missing out), piše u časopisu Journal of Research in Personality.
U istraživanju su naučnici promatrali šest oblika narcizma: želju za divljenjem, takmičenje, neprijateljstvo, izolaciju, herojstvo i tzv. samopromociju. Svi oblici, osim samopromocije, pokazali su povezanost s ovisnošću o društvenim mrežama.