Zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini je složen i potpuno decentraliziran. Podijeljen je između entiteta i kantona, što često dovodi do neujednačenog kvaliteta usluga. Iako javne ustanove čine okosnicu sistema, sve je više privatnih zdravstvenih ustanova koje nude široki spektar usluga.
Kako raste obim zdravstvenih usluga u privatnom sektoru, i građani ih sve češće biraju zbog brže usluge, savremene dijagnostike i individualnog pristupa pacijentima. U Sarajevu su u nešto više od godine otvorene dvije privatne bolnice, ASA Bolnica prošle godine i Medicana, prošlog mjeseca.
Kako bismo olakšali izbor potencijalnim pacijentima, kontaktirali smo obje bolnice i zatražili odgovore na ključna pitanja u vezi s vrstom usluga, stručnim kadrom, tehnologijom koju koriste… Istražili smo, dakle, šta to ove bolnice nude, kako su registrirane, imaju li pacijenti mogućnost liječiti se u njima sa zdravstvenom knjižicom.
ASA bolnica je dio domaće ASA Grupe i u partnerstvu je sa Međunarodnim medicinskim univerzitetom u Beču i Općom bolnicom Beč. Medicana je vodeća zdravstvena grupacija iz Turske koja ima 19 bolnica i posluje 35 godina.
I ASA bolnica i Medicana registrirane su kao privatne zdravstvene ustanova tipa opće bolnice. Iz ASA bolnice za Raport kažu kako su registrirani u skladu sa zakonima Federacije Bosne i Hercegovine te kako bolnica ima važeće dozvole i licencu za rad koju izdaju nadležno kantonalno i federalno ministarstvo zdravstva. Iz Medicane su za Raport kazali kako su Federalnom ministarstvu zdravstva podnijeli zahtjeve za određene odjele radi dobijanja licenci.
„Cilj nam je da svaki odjel dostigne tercijarni nivo i pruži usluge na tom nivou“, kažu iz ove ustanove.
S tim u vezi, pitali smo ih o promoviranju usluga za koje još uvijek nemaju dozvole, a odgovor je pomalo iznenađujući jer su uporedili zdravstvene usluge sa gradnjom zgrade?!
„Pitanje da li je dozvoljeno reklamirati usluge koje još nemaju zvaničnu dozvolu bilo je jedno od najtežih i najviše raspravljenih tema unutar našeg tima. Međutim, kada smo vidjeli da se u neposrednoj blizini reklamira zgrada čija je izgradnja tek započela, koristeći slike već gotovih stanova, uz obećanje da će biti završena za jednu do dvije godine, odlučili smo da i mi najavimo naše buduće usluge tercijarnog nivoa. Naš rok za realizaciju je kraći, pa smo smatrali da je opravdano da informišemo javnost o onome što uskoro dolazi. Na taj način smo, u neku ruku, i sebe obavezali da ne odustanemo i da stojimo iza svoje riječi, tako da smo donijeli tu odluku da na taj način vodimo proces“, kazali su iz Medicane.
Inače, Medicana trenutno nudi usluge sekundarnog nivoa.
„Međutim, čim dobijemo odobrenje i saglasnost Federalnog ministarstva zdravstva, preći ćemo na tercijarni. Već smo u poodmakloj fazi dogovora sa brojnim uglednim doktorima. Planiramo okupiti vrhunske stručnjake unutar bolnice Medicana Sarajevo i pružati usluge na najvišem nivou, kao u svim našim bolnicama u Turskoj“, kažu iz ove ustanove.
S druge strane, ASA bolnica ima dozvole za pružanje sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, uključujući dijagnostiku, specijalističke preglede, operativne zahvate i postoperativnu njegu.
„Jako je bitno naglasiti da smo sve vrijeme nastojali pružati isključivo usluge za koje smo prethodno pribavili odgovarajuće verifikacije i saglasnosti nadležnih organa. Ovo je obaveza koja proizilazi iz našeg međunarodnog partnerstva sa kliničkim upraviteljem Medicinskog Univerziteta u Beču (MUVI)“, kažu iz ASA bolnice.
Dalje dodaju kako ASA bolnica pokriva širok spektar specijalističkih oblasti, uključujući internu medicinu, hirurgiju, ortopediju, ginekologiju, kardiologiju, radiologiju, neurologiju, gastroenterologiju, anesteziologiju, urologiju i druge.
Medicana trenutno pruža usluge iz oblasti neurohirurgije, torakalne hirurgije, ORL-a (uho, grlo, nos), plućnih bolesti, opće hirurgije, abdominalne hirurgije, interne medicine, endokrinologije, ginekologije i akušerstvo, ortopedije, plastične hirurgije, radiologije, interventne radiologije, kardiologije, mikrobiologije i biohemije te transfuziologije.
„Uskoro ćemo dodati neurologiju i psihijatriju, a najavljena je i saradnja sa renomiranim kardiologom iz Mostara, dr. Antom Anićem, koji će kod nas uvoditi visoko specijalizirane procedure za liječenje srčanih aritmija, a koje se trenutno rade samo u dva centra u Turskoj. U BiH će ih raditi samo Medicana Sarajevo“, pohvalili su se z bolnice Medicana.
Za ovako širok spektar usluga, potreban je i odgovarajući broj medicinskog osoblja. A upravo nedostatak stručnih ljekara i medicinskog osoblja su ogroman problem bh. zdravstva, prije svega masovnih odlazaka u inozemstvo. U Medicani je, kako su nam kazali, zaposleno oko 250 osoba, a cilj im je, naglašavaju, da taj broj bude 500, dok je u ASA bolnici zaposleno čak 350 osoba. U Medicani trenutno 43 ljekara rade puno radno vrijeme, 200 je medicinskih sestara i tehničara. Ističu da će, kako se budu otvarali dodatni odjeli tercijarnog nivoa, broj osoblja će rasti.
Iz ASA bolnice pojašnjavaju kako u 350 uposlenika spadaju i stalno zaposleni i zaposleni sa povremenim angažmanom.
„Od toga, 103 ljekara pružaju usluge iz različitih medicinskih oblasti, sto uključuje sve specijalističke usluge i zdravstvenu brigu koja je pacijentima potrebna“, naglasili su iz ASA bolnice.
Kako je nedostatak medicinskog kadra jedan od vodećih problema u BiH, pitali smo i da li su strani državljani zaposleni u obje bolnice. Iz ASA bolnice kažu kako imaju zaposleno nekoliko ljekara koji nisu državljani BiH.
„Njihov radni status je riješen u skladu sa zakonima BiH o radu stranaca, uz pribavljene dozvole za boravak i rad koje izdaju nadležni organi. To su prije svega stručnjaci porijeklom iz Bosne i Hercegovine, čije su diplome i specijalizacije stečene u inostranstvu – u zemljama zapadne Evrope i Sjedinjenim Američkim Državama. Uspjeli smo ih idejom ovog projekta motivirati da se vrate i profesionalno angažuju u BiH.