Predstavljena monografija ‘Dragulj na brijegu’, svjedok jednog vremena i vizije


U Medresi “Osman-ef. Redžović” u Velikom Čajnu kod Visokog održana je promocija prve monografije ove školske ustanove “Dragulj na brijegu”, autorice Amele Numanagić.

Promotori su bili akademik Enes Karić, dr. Ahmet Alibašić, mr. Dženan Handžić i mr. Amela Numanagić, a prisustvovali su joj uglednici iz Islamske zajednice, političkog i društvenog života, te veliki broj alumnista Medrese.

Akademik Karić kazao je da je Monografija nastavak tradicije pisanja djela koja dokumentuju i govore o ličnostima i institucijama.

“Ova tradicija seže u 7. stoljeće, kada se pisalo o istaknutim ličnostima. Autorica je u ovoj monografiji govorila o istaknutim ličnostima koje su dale doprinos u osnivanju i razvoju Medrese.

Možemo reći da je ova monografija svojevrsni vremeplov ove institucije. Jedan od prethodnika Amele Numanagić je Bašeskija, koji je pisao o ljudima, a ona ovdje, prije svega, piše o ljudima”, istakao je Karić.

Ahmet Alibašić, bio je mentor autorici magistarskog rada koji predstavlja osnov za nastanak Monografije “Dragulj na brijegu”, prenosi Mina.

“Monografija nudi cjelovit prikaz postignuća i uspjeha ove odgojno-obrazovne institucije. Autoricu su, kao učesnicu procesa o kojima piše, od pristrasnosti sačuvale činjenice.

Ovo je rudnik činjenica o Medresi, u tome je vrijednost ovog djela. Dok čuva uspomenu na naše uspomene, spašava nas od mitova kojih je mnogo u našim kazivanjima o samima sebi, a mitovi ne mogu biti zdrav temelj za nove uspjehe”, kazao je Alibašić.

Džemal Salihspahić, utemeljitelj i prvi direktor Medrese, je uz Karića i Alibašića, recenzent Monografije, a urednik je Dženan Handžić, bivši direktor Medrese.

“Sretan sam, jer sam kao urednik mogao doprinijeti ovoj dragocjenosti. Monografija je više od vjerodostojne, naučno i stručno besprijekorno organizirane zbirke činjenica, fotografije i dokumenata, ona je pisani spomenik jednog vremena i prostora, hronika nastajanja i vjerovanja jedne generacije Bošnjaka da naša najbolja djeca trebaju, mogu i zaslužuju odgajati se i obrazovati u školi utemljenoj na tradicionalnim islamskim vrijednostima, koja istovremeno baštini najbolje tekovine savremenosti “, aglasio je Handžić.

Numanagić je godinama radila na Monografiji, koja je, kako navodi, lična karta Medrese “Osman-ef. Redžović”.

“Smatram veoma važnim da je Monografija ugledala svjetlo dana. Posebno me raduje da su neki od glavnih sudionika njenog nastanka i prvih godina rada, bili u stanju da daju objektivne informacije iz tog perioda, neprocjenjivo važne za ovo istraživanja.

Najvažnije da je Džemal Salihpahić živ i da je bio u stanju da da objektivne i tačne podatke iz perioda njegovog djelovanja.

Uspjela sam uraditi i intervju sa rahmetli Mirsadom Mahmutovićem, koji je uz rahmetli Saliha Traku bio jedan od najzaslužnijih za njeno osnivanje i opstanak njenoga rada u prvim godinama”, prisjetila se autorica.

Prisutne je poselamio i muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus, koji je čestitao na izdavanju Monografije “Dragulj na brijegu”.

“Čestitam autorici, učenicama i učenicima i svima vama koji volite ovu medresu, jer je ona integrirana u cijeli ovaj prostor i ljudi ovog kraja su povezani s njom i njenim profesorima, što nedostaje drugim medresama”, kazao je muftija.

Promocija Monografije “Dragulj na brijegu”, prvi je programski sadržaj u okviru “Dana medrese” koji se organiziraju povodom ispraćaja 30. jubilarne generacije maturana i maturantica Medrese “Osman-ef. Redžović”.

Related Posts

1 of 143