Osam dana trinaestogodišnjeg Adnana je knjiga austrijskog autora Thomasa Obruče koja je predstavljena danas u Sarajevu kao pokušaj pomirenja različitih verzija jednog ratnog zločina i opomena na zločine koji se upravo dešavaju u svijetu.
Obruča, zaposlenik austrijskog Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova koji je od 2002. do 2007. radio kao specijalni istražitelj Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, istakao je da je to prva knjiga koja govori o ličnom iskustvu ratnog zločina u Ahmićima kroz svjedočanstva tada trinaestogodišnjeg Adnana Zeca.
Podsjetio je da i danas postoji cesta koja dijeli Ahmiće na dva dijela ali također dijeli i umove ljudi i verzije o onome što se desilo.
“Ova knjiga koju je napisao Austrijanac a ne bh. državljanin bi trebala pomoći u prevazilaženju takvih podjela u životu u Ahmićima ali i u prenošenju različitih verzija događaja. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je dokazao da je taj zločin počinjen i sada bi ova knjiga trebala doprinijeti tome da imamo jednu verziju priče za dostojanstven život u koegzistenciji”, naveo je Obruča.
Naglasio je da se ratni zločini trenutno dešavaju u Ukrajini i Palestini i ponavlja se scenarij kao u bivšoj Jugoslaviji, zbog čega je posebno važno da se govori o ratnim zločinima i pokazuju lična iskustva i svjedočanstva poput Adnanovog jer ono predstavlja milione žrtava širom svijeta.
Dekan Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu prof. dr. Mustafa Hasani potcrtao je da je govoriti o ratnim zločinima važno i za prošlost i za budućnost jer često i na lokalnom na globalnom nivou nismo sigurni šta je istina a šta je propaganda.
Poručio je da su na sceni trenutno nacionalne i političke “istine” koje su daleko od objektivnosti i moralne odgovornosti i zato je jako važno da se čuje glas onih koji su proveli dosta vremena istražujući ta stradanja i pokušali da budu objektivni.