Savezni ured za zaštitu ustava u Njemačkoj jasno je dao do znanja – AfD je definitivno desničarsko ekstremistički pokret!
Ali što to znači za stranku Alice Weidel i Tina Chrupalle?
BILD odgovara na najvažnija pitanja:
Ne, neće. Prema riječima ustavnog pravnika Volkera Boehme-Nesslera, nova klasifikacija „pravno ne znači apsolutno ništa“.
!Nova procjena AfD-a je interna procjena vlasti, ništa više“, kaže on.
Osim toga, o zabrani stranke ne odlučuje Ured za zaštitu Ustava, već Savezni ustavni sud – i to samo na zahtjev Bundestaga, Bundesrata ili Savezne vlade.
Međutim, rasprava će se ponovno zahuktati.
Politolog Hans Vorlander kaže: „Pokretači posljednjeg postupka zabrane pokušat će ponovno pokrenuti ovo pitanje u Bundestagu.“
Da, AfD može učestvovati na izmorima.
Boehme-Nessler kaže:
“Sve dok stranka nije zabranjena, ona normalno sudjeluje u stranačkom takmičenju. Sa svim pravima i obavezama.”
Ne, ona ima ista prava kao i prije u Skupštini Njemačke.
Međutim, druge stranke mogle bi pokušati još snažnije napasti AfD. Prema Vorlanderu, parlamentarne grupe u Bundestagu mogle bi pokušati ne dati AfD-u predsjednika odbora.
Ne, kaže ustavni pravnik Franz Josef Lindner:
“Nije to tako jednostavno. Nije moguće jednostavno staviti bubu u dnevnu sobu svakog člana. Čak ni zvaničnici koji su članovi stranke više nisu automatski ugroženi zabranom.
Nadzor pojedinaca i dalje zahtijeva konkretnu sumnju.“
No politolog Hajo Funke (80, FU Berlin) kaže za BILD:
“Može se promatrati pažljivije i bolje. Mogu se prikupljati informacije koristeći sve resurse koji su dostupni uredu i tako diferencirati i ojačati procjenu. Na primjer, putem elektroničkog nadzora.“
Inače, populistička stranka AfD je osigurala 20,8 posto glasova na nedavnim izborima, završivši na drugom mjestu iza bloka CDU/CSU koji je imao 28,6% glasova.