Portugal prodaje TAP: Nećemo više bacati novac u bezdan. Država traži strateškog kupca za 3,2 milijarde eura


Portugalska vlada objavila je plan privatizacije nacionalnog avioprijevoznika TAP Air Portugal, prema kojem će na tržište biti ponuđen vlasnički udio od 49,9 posto, uz očekivanu zaradu od 3,2 milijarde eura. Taj iznos, kako je pojasnio ministar infrastrukture i stanovanja Miguel Pinto Luz, do sada je država već uložila u TAP.

“Osim povrata uloženog novca, ciljevi privatizacije su jačanje avio i inženjerskih kapaciteta TAP-a, očuvanje strateških ruta s portugalskom dijasporom i zemljama portugalskog govornog područja, te osiguranje kvalifikovanog zapošljavanja u zemlji. Želimo zadržati brend TAP, njegovo sjedište i učinkovito upravljanje u Lisabonu”, rekao je Pinto Luz.

Vlada će od potencijalnog strateškog partnera zahtijevati ključnu ulogu u TAP-u, a planirano je da se proces privatizacije završi do kraja sljedeće godine.

Prema informacijama agencije Reuters, za kupovinu udjela zainteresovani su vodeći evropski avioprijevoznici: francusko-nizozemski Air France-KLM, britanski IAG i njemačka Lufthansa. Iako menadžment Lufthanse nije komentarisao interes, Air France-KLM je potvrdio da će učestvovati kad svi detalji budu poznati, dok je IAG rekao da će pažljivo razmotriti uslove prodaje kada budu dostupni.

Portugalski premijer Luis Montenegro izjavio je da je vlada već previše novca uložila u TAP i da s time mora prestati.

“Ne želimo više bacati novac u bezdan”, rekao je Montenegro.

Reuters podsjeća da je TAP 2021. godine, tokom pandemije COVID-19, zabilježio rekordni gubitak od 1,6 milijardi eura, što je dovelo do velikog restrukturiranja i državne pomoći od 3,2 milijarde eura. U posljednje tri godine kompanija je ipak ponovo postala profitabilna.

Privatizacija TAP-a pokušana je već 2023. godine, kada ju je stopirao tadašnji predsjednik države Marcelo Rebelo de Sousa, jer nije bilo jasno kako će država zadržati kontrolu nad strateškom kompanijom. Taj pokušaj podrazumijevao je prodaju većinskog udjela, počevši od 51 posto.

I u sadašnjem modelu predviđa se da pet posto dionica ide zaposlenicima, dok bi strateški investitor mogao kupiti preostalih 44,9 posto.

Predsjednik Sousa i dalje ima ovlasti da blokira odluku vlade, a ukoliko ipak potvrdi plan, slijedi period od 60 dana za prikupljanje ponuda. Prema Reutersu, najveći kapital TAP-a su linije za Brazil, afričke portugalske zemlje i SAD. Kompanija zapošljava oko 8.000 ljudi, a u 2024. prevezla je preko 16 miliona putnika sa flotom od 99 aviona i 19 aviona TAP Expressa, koji pokriva kraće rute.

Reuters navodi da politička situacija dodatno otežava privatizaciju – vlada nema većinu u parlamentu, što bi moglo blokirati prodaju.

U pozadini čitave odluke stoji i obaveza koju je Portugalu nametnula Evropska komisija: nakon što je odobrila državnu pomoć TAP-u, Lisabon se obavezao da će, kada se kompanija konsoliduje, započeti privatizaciju.

Među izazovima za nove investitore spominju se i potencijalno skriveni gubici te status prava na polijetanje iz preopterećene zračne luke u Lisabonu.

Related Posts