Mnogi imaju problema sa spavanjem tokom ljetnih vrućina. Neumorno okretanje u krevetu vam neće pomoći, a idućeg dana ćete se osjećati umorno i razdražljivo. Istraživanja su pokazala da učinci dugotrajnog nedostatka sna mogu biti vrlo ozbiljni, uključujući povećanje rizika od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara, dijabetesa, pretilosti i Alzheimerove bolesti.
Pojednostavljeno – spavanje je ključno za opće zdravlje organizma, a ovih pet praktičnih savjeta vam mogu pomoći da dobro spavate i tokom ljetnih vrućina:
Odaberite udobne jastuk i madrac, ali pripazite da budu dovoljno čvrsti kako bi kralježnici osigurali odgovarajuću potporu – u suprotnom ćete se buditi s bolovima u leđima i vratu. Pod optimalne uslove smatra se i zamračenje prostora, kao i temperatura koja je idealna između 18 i 20 stepeni.
2. Izbjegavajte mobitel neposredno pred spavanje
Pokušajte izbjegavati gledanje u ekran, odnosno televiziju, računar i mobitel, neposredno pred odlasak na spavanje, kao i korištenje jake rasvjete najmanje dva sata prije spavanja.
3. Pazite šta jedete i pijete
Preporučljivo je da večerate nekoliko sati prije odlaska na spavanje, jer ćete imati problema da zaspite ukoliko tijelo još uvijek probavlja veću količinu hrane. Pokazalo da se da namirnice kao što su kivi, višnje, riža ili bademi mogu pomoći sa spavanjem, dok će se alkohol loše odraziti na kvalitet vašeg sna.
4. Redovno vježbanje
Vježbanje je zdravo, ali treba misliti i na tačno vrijeme, odnosno završiti trening najmanje sat ili sat i pol prije odlaska u krevet. Tako će se vaše tijelo stići opustiti pred spavanje.
5. Vrijeme za opuštanje
Morate odvojiti vrijeme za spavanje. Uradite nešto što vas opušta – slušanje muzike, čitanje ili meditacija, a može vam pomoći i topla kupka. Poželjno je da se opustite barem 30 minuta do sat vremena prije spavanja.