Ove tri namirnice mogu uništiti vaš san i probavu


Ono što jedemo prije spavanja važnije je nego što možda mislimo. Nekoliko istraživanja pokazalo je kako hrana koju jedemo navečer itekako može narušiti naš ciklus spavanja. Primjerice, istraživanje objavljeno u časopisu “American Journal of Clinical Nutrition” otkrilo je kako konzumacija hrane s visokim glikemijskim indeksom prije spavanja može skratiti vrijeme potrebno da se zaspi, te istovremeno smanjiti ukupnu kvalitetu sna.

Isto tako obroci bogati mastima i šećerima mogu uzrokovati probavne probleme te narušiti prirodni ciklus sna. Nutricionista Dominik Stanković, kaže kako teška, masna ili jako začinjena hrana može uzrokovati probavne smetnje, refluks i nelagodu, što otežava uspavljivanje i kvalitetan san.

“S druge strane, određene namirnice mogu potaknuti proizvodnju melatonina i serotonina te poboljšati san. Što se hrane tiče, važno je gledati da obrok prije spavanja ne bude preblizu odlasku na spavanje. Idealno bi bilo pojesti veći obrok 2-3 sata prije spavanja jer tako smanjujemo vjerojatnost neželjenih efekata. Idealna večera trebala bi biti lagana, ali zasitna, s umjerenim udjelom proteina, složenih ugljikohidrata i zdravih masti. U biti se ne mora značajno razlikovati od bilo kojeg drugog obroka. Primjer omjera hrane koji unosimo tokom dana je 40-50 posto ugljikohidrata, 25-30 posto proteina i 20-30 posto masti. Isto to možemo primijeniti na svaki pojedini obrok”, rekao je Stanković.

Za ljubitelje tjestenine, koji sanjaju o špagetima ili pennama za večeru, dobra je vijest kako ona može biti prihvatljiv izbor. Pogotovo za osobe koje su tjelesno aktivne.

“Kombinacija s nemasnim proteinima – piletina, tofu ili svježi sir i povrćem – predstavlja najbolji izbor. Izostanak ugljikohidrata može imati pozitivan utjecaj, ali to ovisi od slučaja do slučaja2, objašnjava Stanković. Isto tako kaže kako je riba dobar izbor za večeru jer sadrži lako probavljive proteine. Prednost u većini slučajeva ima plava riba poput srdele, skuše i lososa. Plava riba bogatija je omega 3 masnim kiselinama nego bijela riba. No ipak je to masna riba koja može produžiti vrijeme pražnjenja želuca. Stoga bi odabir ribe za večeru ipak trebala biti bijela riba poput oslića, brancina ili orade.

Kaže i kako pravilna prehrana može dugoročno poboljšati naš san.

“Zdrava prehrana ima veliki utjecaj na bilo koji aspekt našeg funkcioniranja. Konzumacija hrane bogate magnezijem, triptofanom, melatoninom i zdravim mastima pomaže regulirati hormone koji kontroliraju san. Pravilna prehrana također stabilizira šećer u krvi i smanjuje rizik od noćnih buđenja. Još jedna stvar koju je važno napomenuti je tekućina koju bismo trebali izbjegavati barem sat do dva prije odlaska na spavanje”, zaključio je nutricionist Stanković.

Related Posts