Ova navika može vam povećati nivo vitamina D i serotonina u organizmu


Mnoge svakodnevne navike mogu pozitivno da utiču na zdravlje, ali rijetke su toliko jednostavne, a istovremeno moćne.

Naše tijelo oslanja se na prirodne signale iz okoline kako bi regulisalo ključne funkcije, uključujući san, energiju i raspoloženje. Jedna od tih navika može igrati ključnu ulogu u balansiranju hormona, poboljšanju sna i jačanju imunog sistema – izlaganje jutarnjem svjetlu.

Prema riječima ljekara Marka Himana, izlaganje prirodnom svjetlu odmah nakon buđenja jedan je od najjednostavnijih i najpristupačnijih načina za poboljšanje zdravlja.

“Već pet do deset minuta jutarnjeg sunčevog svjetla tokom vedrih dana može donijeti značajne koristi”, objašnjava za Vog, dok tokom oblačnih dana preporučuje da se vrijeme produži na deset do 20 minuta, a na potpuno tmurnim danima do pola sata.

Jutarnje sunce utiče i na nivo serotonina, neurotransmitera koji reguliše raspoloženje, san i probavu.

Nizak nivo serotonina povezan je s depresijom i anksioznošću, dok njegovo balansiranje doprinosi boljoj koncentraciji, smirenosti i stabilnijoj energiji tokom dana.

“Izlaganje jutarnjem svjetlu pomaže da se reguliše kortizol, osiguravajući da je najviši ujutro kada nam je potrebna energija, a niži uveče kada nam treba opuštanje”, kaže dr Himan.

Osim jutarnjeg izlaganja svjetlu, stručnjaci preporučuju i dnevne šetnje i vježbanje na otvorenom.

Osim toga, infrared i crveno svjetlo prisutno u dnevnoj svjetlosti mogu podstaći proizvodnju kolagena, smanjiti upale i podržati funkciju mitohondrija, objašnjava nutricionistkinja Beatriz Larea.

Naš cirkadijalni ritam, unutarnji biološki sat, zavisi od svjetla.

“Cijelo tijelo upravljano je središnjim satom koji reguliše hormone, a oni kontrolišu sve – od apetita i sna do energije”, ističe Larea.

Jutarnja svjetlost signalizira tijelu da proizvodi kortizol za energiju, dok zalazak sunca pokreće lučenje melatonina za san.

“Što smo više u skladu s prirodnim svjetlom, to bolje funkcionišu svi procesi u tijelu”, dodaje Larea.

Osim jutarnjeg izlaganja svjetlu, stručnjaci preporučuju i dnevne šetnje, vježbanje na otvorenom, večeru prije 20 sati i smanjenje izloženosti plavom svjetlu ekrana uveče.

“Radi se o tome da dan učinimo svjetlijim, a noć tamnijom koristeći zdrav razum”, zaključuje Larea.

Related Posts