U hrvatskom dijelu Jadrana, tačnije na području Nacionalnog parka Kornati, po prvi put je uočena izuzetno opasna i invazivna otrovna riba vatrenjača, poznata i kao riba lav, riba paun ili kako je mnogi zovu – “đavolja riba”.
Radi se o invazivnoj vrsti Pterois miles, porijeklom iz Crvenog mora i Indijskog okeana, koja se u Sredozemno more proširila kroz Suecki kanal, putem tzv. lesepsijske migracije.
Stručnjaci iz Nacionalnog parka Kornati saopštili su da se riba pojavila tokom redovnog monitoringa, te upozorili javnost na ozbiljne posljedice njenog prisustva:
Ova vrsta ima vrlo izražene otrovne bodlje koje se nalaze na leđnim, trbušnim i analnim perajama, a koje pri ubodu mogu izazvati:
Iako ubod rijetko kada ugrožava život, može biti izuzetno neprijatan i opasan po kupače, ronioce i ribare. Stručnjaci savjetuju da se u slučaju uboda na mjesto rane stavi topli oblog – jer toplota razgrađuje otrov.
Osim što predstavlja prijetnju ljudima, ova riba ozbiljno ugrožava lokalne morske vrste jer se hrani malim ribama i rakovima, a zbog brzog razmnožavanja i nedostatka predatora u Sredozemlju – narušava prirodnu ravnotežu podmorja.
U državama poput Grčke i Kipra već se sprovodi kontrolisani izlov kako bi se spriječilo dalje širenje ove invazivne vrste.
Jadransko more se do sada smatralo sigurnim za kupače, ali pojavljivanje ribe lavlje grive mijenja situaciju. Građani, turisti i ronioci upozoreni su da budu izuzetno oprezni, posebno u područjima Kornata i istočne obale.