Oprez na odmoru: U ove popularne zemlje ne smijete nositi gorivo u rezervnom kanisteru u automobilu


Mnogi vozači, krećući na put, brinu se da ne ostanu bez goriva na nekom zabačenom putu. Iako je ta briga često neosnovana, jer moderni automobili mogu preći i do 1.000 kilometara s jednim rezervoarom uz umjerenu vožnju, ipak postoje situacije kada je rezervno gorivo neophodno ili ga vozači jednostavno žele imati. Međutim, putnici moraju biti izuzetno oprezni, jer pravila o prenošenju rezervnog goriva variraju od zemlje do zemlje.

Prema Evropskom sporazumu o međunarodnom prevozu opasne robe cestom (ADR), privatne osobe smiju prevoziti do 240 litara opasne robe, uključujući zapaljive tekućine. Ipak, ti fluidi moraju biti zapakirani za maloprodaju i namijenjeni za ličnu, kućnu upotrebu, rekreaciju ili sport. Važno pravilo je da nijedan pojedinačni kanister ne smije sadržati više od 60 litara.

Pri putovanjima u inostranstvo, neophodno je poštovati carinske i saobraćajne propise svake zemlje. U nekim državama, nošenje rezervnih kanistera s gorivom je općenito zabranjeno. To uključuje, između ostalih, sljedeće popularne destinacije:

Uvijek se unaprijed informirajte o specifičnim propisima vaše destinacije kako biste izbjegli probleme na granici ili kazne.

Čak i ako je prevoz goriva dozvoljen, iz sigurnosnih razloga preporučuje se da na putovanjima sa sobom nosite maksimalno jedan standardni rezervni kanister kapaciteta pet do deset litara.

Kanister mora biti čvrsto osiguran u prtljažniku vozila tako da se ne može pomjeriti ili prevrnuti čak ni pri naglom kočenju ili iznenadnom manevru izbjegavanja. Za to se preporučuju zatezne trake ili kaiševi, kako bi se spriječilo curenje i potencijalno opasne situacije.

Biti informiran i pridržavati se sigurnosnih protokola ključno je za bezbrižno putovanje automobilom.

Related Posts