Oprani veš danima se suši? Vratite ga u mašinu i pritisnite ovaj taster


Ovih hladnih, nerijetko i kišnih dana žudimo za onom ljetnom žegom. Ali ne kako bismo se što prije osvježili u moru, nego kako bismo što prije osušili oprano rublje. Sva kućanstva koja nisu opremljena sušilicom, uvjereni smo, suočavaju se tokom zime s istim problemom: zbog vremenskih uvjeta oprana se odjeća suši danima, a hrpe prljavih odjevnih predmeta samo se gomilaju.

Sušenje mokre robe vani na balkonu ili u dvorištu po kiši i snijegu zaista nema smisla, pa su mnogi primorani odjeću sušiti u zatvorenom, i to najčešće na radijatorima kako bi ubrzali proces sušenja. No, to nikako nije preporučljivo jer uzrokuje dodatnu vlagu u domu, što može rezultirati pojavom gljivica i plijesni po, primjerice, zidovima ili oko prozora. Ipak, to ne znači da nema rješenja. Štaviše, britanski The Sun predlaže nekoliko pametnih načina za sušenje odjeće tokom zime.

Jedan savjet bi na prvu mogao zvučati čudno, ali čini se da djeluje: po završetku ciklusa pranja, ne vadite mokru odjeću iz mašine. Umjesto toga, odaberite dodatni ciklus centrifuge. Riječ je, naime, o tipki “Drum/Spin” – tako ćete već u mašini iscijediti više vlage iz veša, čineći ga bržim i lakšim za sušenje.

Lana Clements, autorica članka, piše kako se odjeća može sušiti i vani, čak i kad su temperature niže. Ali pod jednim uvjetom – da puše vjetrić.

“Kad vjetar dosegne brzinu od 25 km/h, odjeća će se početi prirodno sušiti vani, sve dok nije magla ili kiša”, rekla je Jo Farrow, voditeljica programa Netweathe.

To znači da dokle god možete osjetiti blagi povjetarac uz temperature od pet ili više stepeni, isplati se izbaciti rublje na vanjsko uže, čak i ako je oblačno. Samo provjerite je li odjeća raširena tako da ima dovoljno prostora za cirkuliranje zraka. Ako znate da se sprema kiša, pokušajte prilagoditi količinu tkaninama koje će se sušiti brže, kako biste najbolje iskoristili tih nekoliko suhih sati.

Također, ako ste oprali odjeću koju treba ispeglati, to možete direktno nakon mašine. Primjerice, pamučne košulje čak je i lakše peglati kada su vlažne, a osim toga para će ih dodatno osušiti. Kad završite, stavite odjevni predmet na vješalicu ii objesite na stalak za odjeću kako bi se potpuno osušili na sobnoj temperaturi.

Related Posts