Opća bolnica ‘Prim. dr. Abdulah Nakaš’ otvorila modernizirani odjel za patologiju, kontinuirano ulažu u edukaciju


Opća bolnica ‘Prim. dr. Abdulah Nakaš’ u Sarajevu upriličila je, pri kraju ove kalendarske godine, otvorenje rekonstruisanog i modernizovanog odjela za patologiju sa prosekturom. Urađena je rekonstrukcija i nabavka nove opreme za taj odjel, koji je formiran prije skoro 50 godina. To je značajno poboljšanje i iskorak u brzini dobivanja rezultata patohistoloških nalaza te, shodno tome, i terapije za pacijente.

Direktor Opće bolnice prof. dr. Ismet Gavrankapetanović istaknuo je na godišnjoj konferenciji za medije značaj tih radova na odjelu za patologiju, kako za pacijente tako i za uposlenike, a vrijednost je oko milion i dvjesto hiljada KM. Prema njegovim riječima, važno je da biopsija bude urađena u pravom trenutku, na vrijeme i kvalitetno jer ustvari patolog i postavlja dijagnozu.

“Na osnovu onoga što nam kaže, mi poduzimamo strategiju liječenja kako hirurškog tako i nehirurškog. Zbog toga smatram da je vrlo važno da smo ovaj dio uradili. Imamo još sitnih stvari, koje ćemo doraditi, ali ključni dio naše patologije sad zaista služi na ponos svima nama”, kazao je prof. dr. Ismet Gavrankapetanović.

Naglašava da je, po mišljenju stručnjaka, oprema koju imaju na odjelu za patologiju trenutno najbolja u ovom dijelu Balkana.

On kaže da imaju dobro organiziranu patologiju i nema čekanja na patohistološke nalaze, osim iznimnih slučajeva koji zahtijevaju posebne metode u radu. Tako je, kaže, kod nas i bilo gdje u inozemstvu.

Profesor dr. Gavrankapetanović precizira da su se kadrovi Odsjeka za patologiju sa prosekturom Opće bolnice uključili i pomažu kolegama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, zbog velikog broja patohistoloških nalaza koje imaju. Uključio se i Medicinski fakultet, da im pomogne. Pomažu, kako je kazao, kolegama KCUS-a i u drugim oblastima.

Istaknuo je i važnost kontinuirane edukacije, kroz modernu digitalizaciju, kao i stalne konsultacije sa kolegama iz Bosne i Hercegovine i inozemstva posebno tokom teških i kompleksnih operativnih zahvata.

“Od osam hiljada, koje smo uradili u ovoj kalendarkoj godini, sigurno je bilo 300 ili 400 dramatičnih, teških operativnih zahvata. Kad se rade najteži i kompleksni operativni zahvati važno je imati mogućnost kosultiranja kolege, u toku zahvata, uz prethodno najavljivanje. Tako nastojimo podići kvalitetu usluga na što viši nivo, da ljudi ne odlaze u inozemstvo na liječenje. Teško je liječiti se u tuđini, lakše je kad se to ovdje radi”, naglasio je.

I u današnjem susretu sa novinarima i kolegama, u Općoj bolnici, omogućeno je praćenje direktno video linkom operacija iz integrisanih operacionih sale (sala za ambominalnu hirurgiju i ginekološke). Tok operacija video linkom pratili su studenti, ali i neki od ljekara iz BiH i zemalja širom svijeta. Neki od njih su se i javili, ocijenivši rad kolega profesionalnim.

Na godišnjoj konferenciji za medije istaknut je danas i značajan iskorak u svim oblastima rada sarajevske Opće bolnice. Kako je među ostalim rečeno, to je prije svega gradska bolnica ali je od pacijenata prepoznata i mnogo dalje kao mjesto gdje mogu dobiti kvalitetnu stručnu zdravstvenu uslugu, kako ljekara tako i medicinskih sestara i drugog medicinskog osoblja.

Related Posts