Stanje u prostorijama za zadržavanje osoba koje su uhapšene u pojedinim policijskim upravama u Bosni i Hercegovini uglavnom se nije popravilo u odnosu na prije pet godina.
Ovo je danas u Banjoj Luci konstatirao ombudsmen za ljudska prava BiH Nevenko Vranješ prije predstavljanja Specijalnog izvještaja o stanju u prostorijama za zadržavanje u pojedinim policijskim upravama u BiH.
Predstavnici ove institucije su prije pet godina, odnosno 2019. godine, posjetili iste policijske uprave u BiH i sačinili izvještaj i napisali preporuke nadležnima. Pet godina kasnije otišli su u najavljenu kontrolu kako bi se uvjerili u kojoj mjeri su preporuke provedene.
“Suština je u nedostatku sredstava za provođenje naših preporuka, poput videonadzora i obezbjeđenja ishrane. Nismo primijetili da neko u policijskim upravama to ne želi”, dodao je Vranješ.
Njegova koleginica Nives Jukić ocijenila je da je situacija bolja nego 2019. godine u pogledu edukacije policijskih službenika i ažurnosti podataka.
“Ali, naravno i nažalost i dalje je prisutan finansijski problem”, dodala je Jukićeva.
Izjavivši saučešće porodicama koje su izgubile svoje najbliže u tragediji u Jablanici, ombudsmenka Jasminka Džumhur ocijenila je da i ova katastrofa može biti uvod u današnju prezentaciju.
“Ako vlast ne preduzima dovoljno mjera na sprovođenju vladavine prava, odnosno na kontroli nadzora, onda se dešavaju katastrofe gdje sve institucije reagiraju na posljedicu, a mediji izvještavaju o posljedicama”, upozorila je Džumhur.
Ona je rekla da je ova posjeta, odnosno kontrola nadležnima bila najavljena i da nisu zatekli gotovo ni u jednoj policijskoj upravi osobu lišenu slobode.
Zato ovaj izvještaj, kako je rekla, ne tretira odnos policijskih službenika u pogledu torture.
“Mislim da je nedopustivo da ne postoji osigurana prehrana za osobe lišene slobode iako se radi o 24 sata zadržavanja. Ti standardi se moraju ispoštovati”, zaključila je ona.
Omudsmani BiH uputili su generalne preporuke entitetskim i kantonalnim vladama i Vladi Brčko distrikta BiH.
Preporuke se odnose na osiguravanje budžetskih sredstava u pogledu upsotavljanja video-nadzora u prostorijama za zadržavanje u policijskim upravama, osiguravanje ishrane, te uspostavljanje elektronske evidencije lišenih slobode.