Kada su geolozi Nacionalnog parka Yellowstone u aprilu prvi put ove godine posjetili Gejzirsku oblast Norris, dočekalo ih je nešto što ranije nisu vidjeli.
Išli su da obave rutinsku provjeru stanica za mjerenje temperature, ali na sjeverozapadnom vrhu lokaliteta poznatog kao “Ostrvo drveća” zatekli su potpuno novu pojavu, piše Science Alert.
Na mjestu gdje se ranije nalazila ravna površina tla, sada je zjapila rupa širine oko 4 metra, ispunjena mliječno plavom vodom.
Dokazi o nasilnom nastanku nalazili su se svuda oko mirne, tople vode: kamenje veličine oko 30 centimetara bilo je razbacano unaokolo, prekriveno finim slojem sivog mulja – istog onog koji čini zidove novonastalog izvora.
Sve je to ukazivalo na hidrotermalnu eksploziju. Tim je pregledao satelitske snimke da bi utvrdio tačan trenutak kada se pojava desila. U decembru 2024. godine nije bilo nikakvih promjena, ali do 6. januara 2025. počela se nazirati mala depresija. Do 13. februara već se jasno vidjela rupa ispunjena vodom.
Međutim, oprema kojom se prati hidrotermalna aktivnost nije zabilježila nijedan veći eksplozivni događaj koji bi mogao stvoriti ovakvu rupu u jednom trenutku.
“Jasno je da se nova termalna pojava nije formirala u jednoj velikoj eksploziji,” napisali su geofizičar USGS-a Michael Poland i geolog Nacionalnog parka Yellowstone Jeff Hungerford.
“Izgleda da se formirala kroz više manjih događaja koji su isprva bacali kamenje, a zatim mulj bogat silicijem, stvarajući malu jamu koja se napunila vodom bogatom silicijem.”
Iako izgleda dramatično, ovo su zapravo dobre vijesti. Yellowstone nadgledamo s posebnom pažnjom upravo zbog njegove sposobnosti da proizvede ogromne, eksplozivne erupcije – jer ipak, radi se o supervulkanu.