U Sarajevu je danas održana sjednica Predsjedništva SDA nakon koje su saopćeni zaključci.
Zaključke prenosimo u cjelosti:
Sa 35 načelnika i 588 izabranih vijećnika, SDA je ubjedljivo najjača stranka. U FBiH SDA je osvojila duplo više glasova od prve naredne stranke, te 56.000 glasova više u odnosu na stranke Trojke zajedno.
Rastuća podrška građana potvrđuje ispravnost politika koje vodi SDA, a posebno zadovoljstvo iskazujemo kadrovskim podmlađivanjem Stranke.
Iskazujemo nadu da će biti ispunjena i obećanja novoizabranog američkog predsjednika o zaustavljanju razarajućih ratova i stradanja nevinih ljudi, te da će se u nadolazećem vremenu stanje diljem svijeta stabilizirati.
U tu svrhu se provode brojne aktivnosti na političkom, društvenom, kulturnom, sportskom i medijskom planu. S tim ciljem se donose neustavni zakoni, u primjenu pokušavaju uvesti grb, zastava i himna Srbije, Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika se pokušava brisati ime Bosne i Hercegovine, kao i preispitivati odluka državne komisije od strane entitetskih organa, usklađuju se nastavni planovi, osigurava prisustvo srbijanske policije u entitetu RS, najavljuje se odlazak mladih na služenje vojnog roka u Srbiju, te se u općem narativu ovaj entitet pokušava prikazati kao isključivo srpski. SDA će se, kao i ranije, efikasno suprotstaviti ovakvim politikama i sve neustavne i antidržavne zakone osporiti apelacijama pred Ustavnim sudom BiH, ali i poduzimati sve druge zakonom dozvoljene radnje kako bi se zaustavio napad na državu.
Susjedne zemlje se intenzivno i ubrzano naoružavaju, te ponovo aktiviraju obavezno služenje vojnog roka.
Uzevši u obzir te procese, kao i opću situaciju u svijetu, Bosna i Hercegovine mora imati adekvatan odgovor. To je i obaveza u skladu sa Aneksom 1 b. Dejtonskog mirovnog sporazuma i Sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja koji je potpisan 1998. godine između tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Pristajanje na diktat samo jedne strane nije kompromis, već loša, neodgovorna i po interese države štetna politika. Ohrabruju stavovi Evropske komisije, koja sa gotovo identičnom argumentacijom koju ima i SDA odbija da prihvati nepotpune i štetne dokumente.
Svi bitni ekonomski parametri, a naročito industrijska proizvodnja i izvoz, su u padu, dok s druge strane rastu deficit u budžetu, zaduženja koja su dosegla skoro milijardu KM, gubici i dug javnih preduzeća, cijene hrane, struje i telekom usluga.
S obzirom na konstantni rast cijena, od Vlade FBiH zahtjevamo da osigura povećanje penzija, te što hitniju isplatu obećane jednokratne pomoći penzionerima, koje su doveli u posebno težak položaj. Također, od Vlade tražimo da u parlamentarnu proceduru konačno uputi set fiskalnih zakona kojima bi se osigurala minimalna plaća u iznosu od 1.000 KM.
Podsjećamo javnost da je prethodna Vlade FBiH bila osigurala sredstva za nabavku letjelica za gašenje požara, ali da je Nikšićeva vlada ta sredstva potrošila u druge svrhe.
Predsjedništvo SDA traži od načelnika općina i gradonačelnika iz SDA da u budžete za 2025. godinu uvrste i pomoć za nastradale u poplavama u HNK i SBK.
SDA nikada nije tražila ukidanje OHR-a, već naprotiv, podržava njegov rad u svim segmentima koji znače dosljedno provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, te zaštitu i jačanje države Bosne i Hercegovine. Podrškom smatramo i ukazivanje na greške koje je Visoki predstavnik napravio pod pritiskom domaćih i stranih faktora, kao što su izmjene Ustava FBiH i Izbornog zakona na dan izbora, suspenzija Ustava FBiH na jedan dan kako bi se poništila politička volja Bošnjaka, te podrivanje presude Evropskog suda za ljudska prava po apelaciji Slavena Kovačevića, uz istovremeno ignorisanje djelovanja vlasti u entitetu RS koje intenziviraju aparthejd i diskriminaciju nesrpskog stanovništva.
OHR mora ostati u Bosni i Hercegovini sve dok ne budu ispunjeni svi uslovi iz Programa 5+2, ali i ispravno i principijelno provoditi mandat po kojem je dužan da djeluje Visoki predstavnik.
SDA pomaže rad bh. pravosuđa svojom spremnošću da podrži svaku reformu koja bi osigurala nezavisno i nepristrasno djelovanje pravosudnih institucija, ali i svojom odlučnošću da kritikuje očigledne devijacije, zloupotrebe i političku instrumentalizaciju, kojima svjedoči cjelokupna javnost. Ne mogu se zatvarati oči pred brojnim aferama koje su u protekloj deceniji pratile rad pravosuđa, rezultirale smjenama, suspenzijama i hapšenjima visokopozicioniranih kadrova u pravosuđu.
Poseban problem predstavlja pokušaj dijela bh. pravosuđa da izjednači strane u sukobu iz 90-ih godina, provodeći selektivnu pravdu. Izostanak podizanja optužnica za opsadu Goražda i Sarajeva, ignoriranje Liste A koju je Haški tribunal dostavio Tužilaštvu BiH, uz istovremeno svakodnevno podizanje optužnica i izricanje presuda komandantima Armije RBiH, je nedopustiv pristup i jasno ukazuje na postojanje dvostrukih standarda.
Na to, kao i na procesuiranje korupcije i drugih teških krivičnih djela gotovo isključivo na područjima na kojima Bošnjaci čine većinu, SDA neće šutjeti.
10. Predsjedništvo SDA ocjenuje veoma dobrim rad kantonalnih vlada predvođenih kadrovima SDA, što rezultira stabilnim ekonomskim i finansijskim stanjem u ovim kantonima, unatoč izostanku predviđenih novčanih transakcija sa nivoa Federacije. Odgovorno djelovanje u interesu građana u tim kantonima, koji imaju dvostruko i trostruko manje budžete na približan broj stanovnika, još je uočljivije kada se uporedi sa Trojkinom vladom u Kantonu Sarajevo. Nesposobnost Vlade Kantona Sarajevo je već kulminirala. Kantonalni budžet je deficitu, dug je premašio pola milijarde KM, plate i naknade kasne, a novac predviđen za policiju, borce, socijalnu zaštitu i implementiranje Zakona o Srebrenici, preusmjerava se na isplate plaća.
11. Predsjedništvo SDA zahtjeva od Vijeća ministara BiH da odmah imenuje upravljačku strukturu u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH (NUBBiH) i da osiguraju neopdhodna sredstva za funkcioniranje jedne od najvažnijih kulturno-akademskih institucija.