Obilježen Dan žalosti u znak sjećanja na 1.601 ubijeno dijete u opkoljenom Sarajevu: ‘Ostali smo supruga i ja da tješimo jedno drugo’


Brojne delegacije, roditelji i prijatelji danas su povodom 5. maja – Dana žalosti u znak sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, položila cvijeće na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992. – 1995.

Vlada Kantona Sarajevo je proglasila 5. maj Danom žalosti u znak sjećanja na tu djecu Sarajeva.

U toku opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine pripadnici Vojske Republike Srpske ubili su 1.601 dijete ovog grada, a više od 14 hiljada ih je ranjeno.

Teror nad građanima Sarajeva trajao je 1.425 dana, a napadi na civile s položaja Vojske RS odvijali su se svugdje i u svako doba dana ili noći.

Djeca Sarajeva ubijana su na igralištima ispred zgrada, na ulicama, u redovima za hranu i vodu.

Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica kazao je da svi moraju gajiti kulturu sjećanja na najmlađu populaciju koja je na tako brutalan način ubijana tokom opsade grada.

“Ne smijemo to zaboraviti posebno zbog mladih i obavezuje nas da sve prenesemo na mlade koji danas žive i koji nemaju dovoljno saznanja o svemu onome što se dešavalo”, kazao je.

Grabovica tvrdi da mladi moraju znati kako su njihovi vršnjaci u ratu ubijani i kako su njihovi snovi završili na monstruozan način.

“Ne da bi mrzili, već da kreiraju svoju budućnost na drugačiji način, a to je da se takvo zlo nikada ne ponovi”, kazao je Grabovica.

Potpredsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Alija Hodžić govorio je o ličnoj tragediji gubitka kćerke Jasmine, koja je napunila 18 godina kada su je zločinci ubili granatom.

“Ostali smo supruga i ja da tješimo jedno drugo. Dragi narode, nemojte poželjeti nikome, jer vidite šta se dešava u Palestini, Ukrajini i Indiji”, kazao je.

Predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo Senida Karović tvrdi da je poražavajuće što još uvijek nikada nije podignuta optužnica za ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva.

“Nas boli činjenica da Tužilaštvo BiH ništa ne čini po pitanju podizanja optužnice. Živimo u periodu laži, ali koliko god neko laže, mi smo više spremni da pričamo istinu i nikada se nećemo umoriti”, poručila je.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk kazao je da država nosi najdublje ožiljke zbog nedostatka ove populacije.

“Moramo prenositi istinu, a institucije BiH treba da okončaju postupke koji su započeti, jer još uvijek stoje u ladicama i nisu riješeni”, istakao je premijer.

Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić smatra da društvo ne smije zaboraviti takve stvari.

“Ovo je jedna od najvažnijih stvari kojih treba da se sjećamo. Ne smijemo dozvoliti da se ovo ponovo desi”, poručio je Puharić.

Related Posts

1 of 141