Novi nuklearni pregovori Irana i SAD-a: Postignut je napredak, ali prijetnje bombama i dalje vise u zraku


Sjedinjene Američke Države i Iran danas održavaju novi krug nuklearnih pregovora na visokom nivou u Omanu, nakon što su obje strane poručile da je prethodnim sastancima ostvaren određeni napredak.

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči, koji predvodi delegaciju Teherana, stigao je jučer u Muskat uoči posredovanih pregovora. Na čelu američke strane očekuje se izaslanik predsjednika Donalda Trumpa za Bliski istok, Steve Witkoff.

Arakči je ranije ove sedmice izrazio “oprezan optimizam” u vezi s procesom pregovora, istakavši: „Ako je jedini zahtjev SAD-a da Iran ne posjeduje nuklearno oružje, taj zahtjev je moguće ostvariti.“ Međutim, upozorio je da bi, ukoliko Washington bude iznosio „nepraktične ili nelogične prohtjeve“, mogli nastupiti ozbiljni problemi.

Američki predsjednik Donald Trump također se oglasio u intervjuu za časopis Time, rekavši da će vojno djelovati ako pregovori propadnu, ali je istovremeno izrazio nadu da će doći do dogovora. „Radije bih dogovor nego da padaju bombe“, rekao je Trump.

Prije glavnih razgovora, danas će najprije biti održani tehnički pregovori, koje će s američke strane predvoditi Michael Anton, čelnik odjela za planiranje politika pri State Departmentu. Iransku tehničku delegaciju činit će zamjenici ministra vanjskih poslova Kazem Garibabadi i Madžid Takt-Ravanači.

Pregovore će, kao i prethodne susrete održane u Muscatu i Rimu, posredovati omanski ministar vanjskih poslova Badr Albusaidi. Glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova Esmail Bagej poručio je na društvenoj mreži X da Iran želi osigurati „zakonsko pravo na korištenje nuklearne energije“, uz „razumne korake koji pokazuju da je njihov program u potpunosti miroljubiv“.

Pored toga, Teheran ističe da je ubrzano ukidanje sankcija „prioritet“ tokom pregovora.

Ovi pregovori predstavljaju najviši oblik interakcije između Washingtona i Teherana otkako se Donald Trump povukao iz historijskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, prema kojem su Iranu bile ukinute određene sankcije u zamjenu za ograničavanje nuklearnog programa.

Nakon povratka u Bijelu kuću u januaru, Trump je obnovio politiku “maksimalnog pritiska” kroz nove sankcije. Nedavno je Washington najavio dodatne mjere usmjerene protiv iranskog energetskog sektora, što je Iran ocijenio kao „neprijateljski čin“ pred nastavak pregovora.

Trump je u martu pisao iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hameneiju, predlažući nastavak pregovora, ali je ujedno upozorio na moguće vojno djelovanje ukoliko diplomatija ne uspije.

Zapadne sile već dugo optužuju Iran da pokušava razviti nuklearno oružje, što Teheran uporno negira, tvrdeći da mu je nuklearni program isključivo u civilne svrhe.

Međutim, zabrinutost je pojačana nakon što je čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Rafael Grossi, u srijedu pozvao Teheran da objasni izgradnju tunela u blizini nuklearnog postrojenja Natanz. Institut za nauku i međunarodnu sigurnost iz Washingtona objavio je satelitske snimke koji pokazuju nove, duboke tunele, kao i izgradnju dodatnih sigurnosnih ograda.

„Pitali smo ih čemu to služi. Odgovorili su: ‘Ne tiče vas se'“, rekao je Grossi. Dodao je da se „ne može isključiti mogućnost“ da se u tim tunelima skladišti neprijavljeni nuklearni materijal, iako nije želio iznositi špekulacije.

Iran trenutno obogaćuje uranij do 60 posto, što daleko premašuje granicu od 3,67 posto predviđenu sporazumom iz 2015. godine, ali je i dalje ispod 90 posto potrebnih za proizvodnju nuklearnog oružja.

Related Posts

1 of 142